واکنش‌ها در واشینگتن نسبت به تحریم فرماندهان نظامی حوثی‌ها

تام کاتن: همه قبول دارند که حوثی‌ها یک گروه تروریستی هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در واکنش به اقدام وزارت خارجه آمریکا در تحریم محمد عبدالکریم الغماری و یوسف المدنی، دو نفر از فرماندهان شبه‌نظامیان حوثی، تام کاتن سناتور جمهوری‌خواه از ایالت آرکانزاس اظهار داشت که این فرمان به مثابه بازگشت دولت بایدن از تصمیم سابق خود مبنی بر حذف حوثی‌ها از لیست تروریسم است.

کاتن در حساب توئیتری خود نوشت: « در حال حاضر حوثی‌ها یک گروه تروریستی هستند که صلح و ثبات یمن را تهدید می‌کنند».
در ادامه این موضع‌گیری‌ها، جیم ریش عضو برجسته کمیسیون روابط خارجی مجلس سنا از حزب جمهوری‌خواه از تحریم دو تن از فرماندهان ارشد حوثی و قرار دادن آنان در لیست تروریسم آمریکا استقبال کرد و این گروه مورد حمایت ایران را به طولانی‌کردن جنگ یمن متهم کرد.

ریش در حساب توئیتری خود نوشت: «از قرار دادن فرماندهان نظامی و شبه‌نظامی حوثی و کسانی که بر حمله به مأرب نظارت دارند، در لیست تروریسم و مجازات آنها استقبال می کنم». او اضافه کرد:«عملیات نظامی حوثی ها، جان شهروندان بی‌دفاع را در معرض خطر قرار می دهد و یک فاجعه انسانی بی‌سابقه را رقم می زند. حوثی ها باید خشونت‌ها را متوقف کرده و در مسیر فرآیند صلح گام بردارند».

محمد عبدالکریم الغماری و یوسف المدنی
محمد عبدالکریم الغماری و یوسف المدنی


گفتنی است آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه با اشاره به قراردادن نام محمد عبدالکریم الغماری و یوسف المدنی، دو تن از فرماندهان برجسته شبه‌نظامیان حوثی در یمن، در لیست تحریم‌ها، آنها را «تهدیدی علیه صلح» قلمداد کرد.

این در حالی است که خزانه‌داری آمریکا، روز جمعه ضمن اعلان تحریم‌ها علیه فرماندهان برجسته شبه‌نظامیان حوثی در یمن گفت كه اقدامات این گروه باعث طولانی شدن جنگ داخلی در یمن و وخیم تر شدن بحران انسانی در آنجا می‌شود.
واشینگتن ضمن قراردادن نام محمد عبدالکریم الغماری در لیست تحریم‌ها او را مسئول سازماندهی حملات نیروهای حوثی به غیرنظامیان در یمن دانست.
بنا به بیانیه وزارت خزانه‎‌داری آمریکا، الغماری اخیراً مسئولیت فرماندهی حمله گسترده حوثی‌ها به منطقه تحت کنترل دولت قانونی یمن در مارب را بر عهده گرفت.

گفتنی است حوثی‌های مورد حمایت رژیم ایران، همچنان به جنگ علیه دولت قانونی به رسمیت شناخته شده از لحاظ بین‌المللی یمن ادامه می‌دهند و از موشک‌های بالستیک، مواد منفجره، مین‌های دریایی و پهپادهای بمب‌گذاری‌شده برای هدف قرار دادن پایگاه‌ها، مناطق مسکونی، زیرساخت‌ها و حمل و نقل تجاری استفاده می‌کنند.
به گفته وزارت خزانه‎‌داری آمریکا، الغماری در بالاترین سطح فرماندهی کادر نظامی حوثی‌ها است و او مستقیماً مسئول هدف قرار دادن اهداف داخل پادشاهی عربی سعودی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید