تلاش مشترک مصر، سعودی و اردن به آتش‌بس در غزه انجامید

پس از تصویب آتش‌بس، دولت اسرائیل با توقف درگیری‌ها موافقت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«اشرف العشری» نویسنده و روزنامه‌نگار مصری، جمعه 31 اردیبهشت در گفت‌وگو با تلویزیون «العربیه»، اظهار داشت که تلاش مشترک مصر، پادشاهی سعودی و اردن به آتش‌بس در نوار غزه منجر شد.

العشری افزود که سفر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به منطقه کوششی برای اقناع دو طرف اسرائیلی و فلسطینی جهت بازگشت به روند گفت‌وگوهای دو جانبه خواهد بود.

وی ادامه داد که قاهره به همراه دیگر برادران عرب، طی تماس با طرف‌های بین‌المللی و دو طرف اسرائیلی و فلسطینی موفق شد به درگیری خونبار 11 روزه در غزه پایان دهد.

این روزنامه‌نگار ابراز داشت که «ابتكار عمل» مصر که پشتیبانی عربی و جهانی را به‌همراه دارد بر توقف سریع درگیری‌ها متمرکز است و نقل و انتقال هوایی زخمی‌ها و تشییع و دفن کشته شده‌ها را میسر می‌کند. این ابتکار عمل همچنین بازسازی فوری خرابی‌ها در غزه را نیز شامل می‌شود.

او تصریح کرد که قاهره قرار است جمعه دو هیئت امنیتی به اسرائیل و غزه برای نظارت بر اجرای آتش‌بس اعزام کند. این دو هیئت همچنین می‌کوشند درباره علت تنش‌های اخیر که از منطقه «شیخ جراح» قدس شرقی آغاز شد، بررسی‌های لازم را انجام دهند.

العشری در پایان بیان کرد که هدف اصلی قاهره بازگشت به گفت‌و‌گوهای روند صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها با حضور و نظارت طرف‌های چهارگانه بین‌المللی است.

آتش‌بس پیشنهادی مصر میان اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در غزه از ساعت 2 بامداد روز جمعه 31 اردیبهشت آغاز شد. این آتش‌بس به 11 روز درگیری شدید و خونین که از سال 2014 بی‌سابقه بوده و قربانیان زیادی به‌ویژه فلسطینی داشته است، پایان داد.

پس از تصویب آتش‌بس از سوی کابینه، دولت اسرائیل با توقف درگیری‌ها در نوار غزه موافقت کرد.

دولت اسرائیل اشاره کرد که آتش‌بس پیشنهادی مصر دو جانبه و بدون پیش‌شرط است و از ساعت 2 بامداد روز جمعه اجرا شد.

از سویی دیگر گروه‌های فلسطینی با قبول آتش‌بس و پذیرش آن از ساعت 2 صبح جمعه اعلام کردند که تنها در صورت التزام اسرائیل به آتش‌بس به آن پایبند خواهند ماند.

پیشتر تلویزیون رسمی مصر اعلام کرده بود که توافق آتش‌بس غزه دو جانبه و همزمان اجرا می‌شود. تلویزیون مصر همچنین گفت که عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر دو هیئت امنیتی برای اجرای مفاد آتش‌بس به اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی فرستاده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید