استقبال بین‌المللی از آتش‌بس میان اسرائیل و غزه

وزیر دفاع اسرائیل: ارتش هنوز در حالت آماده باش است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل از آتش‌بس بین اسرائیل و غزه که بامداد روز جمعه آغاز شد، استقبال کرد. جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا هم متعهد شد کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه تقدیم کند.

این توافق آتش‌بس که به کوشش مصر صورت گرفت، به یازده روز تنش نظامی پایان داد و از ساعت دو سپیده دم جمعه به اجرا درآمد.

این درگیری‌ها، شدیدترین مورد از سال 2014 بین اسرائیل و گروه‌های مسلح فلسطینی در غزه و علی‌الخصوص حماس و جهاد اسلامی بود که به کشته شدن شمار زیادی از شهروندان، که غالبا فلسطینی بودند، منجر شد.

قاهره بامداد جمعه اعلام کرد که دو هیئت امنیتی را برای پیگیری اقدامات آتش‌بس به تل‌آویو می‌فرستد و در مقابل، دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، تایید کرد توافق آتش‌بس را اجرا می‌کند.

جو بایدن، ضمن تقدیر از نقش مصر و سایر کشورهایی که به دستیابی به آتش‌بس تلاش کردند گفت: «من از رئیس‌جمهوری مصر و مقامات ارشد مصر که نقشی قاطع دیپلماتیک داشتند، صمیمانه سپاسگزارم و از نقش همه طرف‌ها در منطقه که در پایان دادن به این خصومتها که منجر به مرگ بسیاری از غیرنظامیان از جمله کودکان شدو تشکر می‌کنم.»

بایدن افزود: «من به تمام خانواده‌های اسرائیلی و فلسطینی صمیمانه که عزیزان خود را از دست دادند تسلیت می‌گویم و امیدوارم که زخمی‌ها به سرعت بهبود یابند.»

بایدن بر تعهد کشورش با همکاری با سازمان ملل و شرکای بین‌المللی برای فرستادن کمک‌های بشردوستانه به مردم غزه و بازسازی نوار، با همکاری تشکیلات خودگردان فلسطین و نه حماس، تأکید کرد.
هم‌زمان، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، از قطعنامه آتش‌بس میان اسرائیل و غزه استقبال کرد و از تلاش‌های مصر در ایجاد آرامش بین دو طرف قدردانی کرد.
عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر هم اظهار داشت: «من با خرسندی فراخوان مکالمه‌ای از سوی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریكا دریافت كردم كه در آن در مورد دستیابی به راه‌حلی برای توقف درگیری مداوم بین اسرائیل و نوار غزه تبادل نظر کردیم و به این نتیجه رسیدیم که بهترین راه‌حل دیپلماسی است.»

لیندا توماس گرینفیلد، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل نیز گفت ایالات متحده تلاش‌های زیادی کرده است تا هر چه زودتر درگیری‌ها را میان اسرائیل و غزه پایان دهد. وی همچنین بر لزوم رساندن کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه تأکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید