آمریکا دو فرمانده برجسته نظامی حوثی‌ها را تحریم کرد

محمد عبدالکریم الغماری و یوسف المدنی حمله به مارب را فرماندهی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه با اشاره به قراردادن نام محمد عبدالکریم الغماری و یوسف المدنی، دو تن از فرماندهان برجسته شبه‌نظامیان حوثی در یمن، در لیست تحریم‌ها، آنها را «تهدیدی علیه صلح» قلمداد کرد.


بلینکن در حساب توئیتری خود نوشت: «امروز دو فرمانده ارشد حوثی را که تهدیدی برای تلاش‌های صلح هستند و اقداماتشان بحران انسانی در یمن را ناگوارتر می‌کند در لیست تحریم قرار می‌دهیم.»
او همچنین افزود: «ایالات متحده و جامعه جهانی خواستار پایان دادن حمله حوثی‌ها به مارب و برقراری آتش‌بس فوری هستند.»
این در حالی است که خزانه‌داری آمریکا، روز جمعه ضمن اعلان تحریم‌ها علیه فرماندهان برجسته شبه‌نظامیان حوثی در یمن گفت كه اقدامات این گروه باعث طولانی شدن جنگ داخلی در یمن و وخیم تر شدن بحران انسانی در آنجا می‌شود.
واشینگتن ضمن قراردادن نام محمد عبدالکریم الغماری در لیست تحریم‌ها او را مسئول سازماندهی حملات نیروهای حوثی به غیرنظامیان در یمن دانست.
بنا به بیانیه وزارت خزانه‎‌داری آمریکا، الغماری اخیراً مسئولیت فرماندهی حمله گسترده حوثی‌ها به منطقه تحت کنترل دولت قانونی یمن در مارب را بر عهده گرفت.
به گفته آندریا گاکی، مدیر دفتر کنترل دارایی‌های خارجی در وزارت خزانه‎‌داری آمریکا، «الغماری مسئول مستقیم حملات به زیرساخت هایی است که به غیرنظامیان آسیب رسانده است، و اکنون نظارت بر حمله در مارب را بر عهده دارد که فاجعه انسانی را دوچندان می‌کند.»

گفتنی است حوثی‌های مورد حمایت رژیم ایران، همچنان به جنگ علیه دولت قانونی به رسمیت شناخته شده از لحاظ بین‌المللی یمن ادامه می‌دهند و از موشک‌های بالستیک، مواد منفجره، مین‌های دریایی و پهپادهای بمب‌گذاری‌شده برای هدف قرار دادن پایگاه‌ها، مناطق مسکونی، زیرساخت‌ها و حمل و نقل تجاری استفاده می‌کنند.
به گفته وزارت خزانه‎‌داری آمریکا، الغماری در بالاترین سطح فرماندهی کادر نظامی حوثی‌ها است و او مستقیماً مسئول هدف قرار دادن اهداف داخل پادشاهی عربی سعودی است.

پیکارجویان حوثی
پیکارجویان حوثی


الغماری اخیراً جایگزین عبدالخالق الحوثی، برادر رهبر این گروه، عبدالملک الحوثی شد. به گفته این وزارتخانه، الغماری در حملات به مارب و صعده و در تصرف صنعا، پایتخت یمن، در سال 2014 نقش مهمی داشت.
او پس از آن، به عنوان رئیس کمیته عالی انقلاب به عنوان سرپرست گروه حوثی در استان حجه منصوب شد.

Advertisement

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین الغماری را به دست داشتن در اقداماتی که صلح، امنیت و ثبات در یمن را تهدید می‌کند، متهم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید