آتش‌بس میان اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در غزه بامداد جمعه آغاز می‌شود

سخنگوی کاخ سفید: رویکرد ما در برخورد با فلسطینی ها با رویکرد دولت قبلی متفاوت است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یازده روز پس از درگیری ‌های خونین،کابینه امنیتی اسرائیل به اتفاق آرا پیشنهاد آتش‌بس در نوار غزه را تصویب کرد. دولت اسرائیل اعلام كرد كه این آتش‌بس به پیشنهاد مصر و بدون قید و شرط بامداد جمعه به اجرا گذاشته می‌شود.

در همین زمینه، رادیو اسرائیل گفت که تل‌آویو همچنان رهبران حماس و فرمانده شاخه نظامی آن را هدف قرار می‌دهد و به پرتاب هرگونه راکت یا بالون‌ آتش‌زا به سرزمین های خود پاسخ جدی خواهد داد.

در همین حال خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام حماس، گزارش داد گروه‌های فلسطینی در غزه با آتش‌بس متقابل و همزمان با اسرائیل موافقت کردند که از ساعت 2 بامداد جمعه آغاز می شود.

روز پنجشنبه، تلاش های دیپلماتیک در تلاش برای جلوگیری از تشدید نظامی بین اسرائیل و حماس ، پس از حملات مجدد و بمباران شدید هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل علیه غزه و متقابلا حملات راکتی از نوار غزه به شهرهای اسرائیل، به نتیجه رسید.

در همين حال، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، از آتش‌بس بین اسرائیل و گروه‌های فلسطینی استقبال کرد و گفت ایالات متحده کمک‌های بشردوستانه ای به نوار غزه می‌فرستد. بایدن افزود که آمریکا سیستم گنبد آهنین اسرائیل را که به مقابله با موشک‌های حماس کمک کرد، تقویت می‌کند.

بایدن همچنین گفت مصر تلاش‌های زیادی برای دستیابی به آتش بس در غزه انجام داد.

وزیر امور خارجه بریتانیا: نیز اعلام کرد کشورش از خبر آتش‌بس میان اسرائیل و غزه استقبال می‌کند.

پیش از این، کاخ سفید روز پنجشنبه اعلام کرده بود که "گزارش های دلگرم کننده‌ای از آتش‌بس قریب الوقوع در غزه می‌رسد.»

سخنگوی کاخ سفید به «العربیه» گفت که رویکرد دولت بایدن در برخورد با فلسطینی ها با رویکرد دولت قبلی متفاوت است".

جن ساکی در اظهارات خود به العربیه تأکید کرد که «زمان پایان دادن به جنگ در غزه فرا رسیده است، زیرا فاجعه‌ای را برای غیرنظامیان برجای می گذارد.»

کاخ سفید فاش کرد که «جو بایدن، رئیس جمهور آمریكا صریحاً خواستار پایان دادن به تنش در غزه و عقب نشینی نظامی اسرائیل شد».

گفتنی است درگیری‌ها پس از شلیک موشک به سوی اسرائیل توسط حماس در 10 ماه مه، در آنچه همبستگی با فلسطینی‌های قدس شرقی عنوان کرد، آغاز شد.

درگیری‌های قدس به زخمی شدن بیش از 900 نفر از معترضین به تخلیه اجباری خانواده های فلسطینی از خانه‌هایشان در محله شیخ جراح به نفع شهرک‌نشینان یهودی، منجر شد.

پس از آن درگیری‌های اسرائیل و غزه به کشته شدن 232 فلسطینی از جمله 65 کودک و برخی اعضا و رهبران حماس و زخمی‌شدن 1900 نفر دیگر در نوار غزه در نتیجه حملات اسرائیل منجر شد.
در همین حال، موشک‌های حماس و سایر گروه‌های مسلح در نوار غزه باعث کشته شدن 12 اسرائیلی، از جمله دو کودک و یک سرباز، و زخمی شدن 336 نفر دیگر شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید