گفتگوی بلینکن با همتای اسرائیلی در رابطه با برقراری آتش‌بس در غزه

چهار تماس تلفنی بایدن با نتانیاهو در مورد آتش‌بس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ادامه تلاش‌های بین‌المللی و منطقه‌ای برای برقراری آتش‌بس و پایان دادن به خشونت‌ها در سرزمین‌های فلسطینی که وارد یازدهمین روز خود شده، وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه 30 اردیبهشت اعلام کرد، آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده با گبی اشکنازی همتای اسرائیلی خود درباره تلاش برای پایان دادن به خشونت‌ها در سرزمین‌های فلسطینی گفتگو کرد.

در بیانیه‌ای وزارت خارجه آمریکا آمده است، بلینکن تأكید كرد واشینگتن انتظار دارد که تنش‌ها در سرزمین‌های فلسطینی کاهش یابد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین تأکید کرد، واشینگتن به تلاش با اسرائیل، تشکیلات خودگردان فلسطین و شرکای منطقه‌ای‌ خود برای پایان دادن به خشونت‌ها ادامه خواهد داد.

چهار تماس تلفنی

کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، طی روزهای گذشته 4 تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، در مورد لزوم کاهش تنش میان ارتش اسرائیل و حماس داشته است.

این درحالی است که نتانیاهو، شامگاه چهارشنبه تاکید کرد، به عملیات نظامی تا رسیدن به اهداف ارتش اسرائیل و بازگرداندن آنچه که «آرامش» توصیف کرد، ادامه خواهد داد.

نخست وزیر اسرائیل گفت: «من اکنون از اتاق فرماندهی مرکزی عملیات ارتش اسرائیل آمدم و برداشت بسیار خوبی از آنچه در آنجا اتفاق می‌افتد، دارم. هر روز بیشتر به توانایی‌های سازمان‌های تروریستی ضربه می‌زنیم. ما رهبران ارشد آنها را ناامید خواهیم کرد، برج‌های تروریسم بیشتری را از منهدم خواهیم برد و زاغه‌ها اسلحه بیشتری را خواهیم زد».

وی افزود: «همانطور که امروز به سفرای کشورهای دوست گفتم، این حق طبیعی اسرائیل است من از حمایت این دولت‌ها قدردانی عمیق می‌کنم به‌ویژه از حمایت رئیس جمهوری آمریکا برای حق اسرائیل در دفاع از خود، قدردانی می‌کنم».

نتانیاهو گفت: «من این عملیات را تا رسیدن به هدف، یعنی بازگرداندن آرامش و امنیت ادامه خواهم داد».

نابودی حماس

نتانیاهو هدف از بمباران شدید و خشونت‌بار نوار غزه که تاکنون به کشته شدن بیش از 250 نفر غیر‌نظامی از جمله 60 کودک منجر شده، را برای درهم شکستن قدرت حماس خواند.

او طی یک کنفرانس مطبوعاتی افزود: «فقط دو راه برای تعامل با حماس وجود دارد، یا باید آنها را «خرد» کرد که این گزینه همیشه برای اسرائیل باز است، یا باید جلوی آنها را گرفت. ما اکنون در وضعیت بازدارندگی شدید هستیم».

طبق اعلام وزارت بهداشت فلسطین در غزه، تعداد کشته‌شدگان فلسطینی از 10 مه در نوار غزه به 227 فلسطینی از جمله 64 کودک، 38 زن و 17 سالخورده رسید.

این درگیر‌ی‌ها همچنین به زخمی شدن 1620 فلسطینی منجر شد.

از سوی دیگر اسرائیل نیز اعلام کرد که تاکنون 12 نفر از شهروندان این کشور کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید