وزیر خارجه سعودی: فلسطین همچنان در راس سیاست‌های ما خواهد بود

فیصل بن فرحان: راه‌حل مساله فلسطین ابتکار صلح عربی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی روز پنج‌شنبه 20 می 2021 در نشست مجمع عمومی سازمان ملل برای بررسی تحولات غزه، گفت که مساله فلسطین تا روزی که فلسطینی‌ها سرزمین‌های خود را بازپس گیرند، در راس سیاست‌های سعودی خواهد بود.

شاهزاده بن فیصل تاکید کرد که اقدامات تحریک‌آمیز اسرائیل سبب بالاگرفتن تنش‌ها شد و حملات صورت گرفته به مردم فلسطین نقض میثاق‌های بین‌المللی است.

او در ادامه گفت: «اقدامات اسرائیل در اراضی اشغال‌شده فلسطین و هر اقدامی که هدف از آن بیرون راندن فلسطینی‌ها از قدس شرقی باشد، را محکوم می‌کنیم.»

سخنرانی شاهزاده فیصل بن فرحان در مجمع عمومی سازمان ملل
سخنرانی شاهزاده فیصل بن فرحان در مجمع عمومی سازمان ملل


وزیر خارجه سعودی با اشاره به اینکه «اعمال خشونت سبب خشونت متقابل و بالاگرفتن درگیری می‌شود»، تاکید کرد که «باید براساس ابتکار صلح عربی، به راه‌حلی برای قضیه فلسطین رسید.»

فیصل بن فرحان افزود: «از تلاش‌هایی که با هدف رسیدن به آتش‌بس فوری و ارسال کمک به غزه در جریان است، استقبال می‌کنیم. قضیه فلسطین تا روزی که فلسطینی‌ها سرزمین خود را بازپس گیرند، در راس سیاست‌های خواهد بود.»

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل هم در آغاز این نشست گفت: « ادامه بمباران غزه که جان 60 کودک را گرفته مرا دچار بهت کرده است. پرتاب موشک از غزه به سوی اسرائیل باید متوقف شود. زیرساخت‌های غزه به شدت آسیب دیده و اوضاع انسانی در آنجا را ناگوارتر کرد. خبرنگاران و مراکز سازمان ملل نباید مورد تعرض قرار گیرند. اسرائیل باید ورود کمک‌های بشردوستانه به غزه را تسهیل کند.»

وزیر امور خارجه سعودی روز گذشته هم در گفتگو با «العربیه» درباره تنش‌های موجود در فلسطین هم با تاکید بر همبستگی کشور با ملت فلسطین، گفت که تنش‌زایی مستمر در غزه باید پایان پذیرد. او همچنین خاطرنشان ساخت که ریاض بر حق تاسیس دولت فلسطین در مرزهای 1967 که قدس شرقی پایتخت آن است، تاکید دارد و موضع ریاض در چارچوب ابتکار عربی برای صلح دائم، کاملا مشخص است.
وزیر خارجه سعودی گفت که بدون حل و فصل کامل اختلافات بین اسرائیل و فلسطین، برقراری ثبات ممکن نیست. او در همین راستا خواستار متوقف شدن تجاوز [به حقوق] در قدس شرقی و غزه شد.
او اعلام کرد که سعودی «در تماس با کشورهای فعال است تا برای کاهش تنش‌ها، به اسرائیل فشار آورد» و در همین راستا «از مجمع عمومی سازمان ملل خواهیم خواست تا به این خونریزی پایان دهد.»
وزیر امور خارجه سعودی گفت که طرف آمریکایی هم به این درک رسیده که باید تنش‌ها در غزه پایان یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید