ادامه تلاش‌های جهانی برای برقراری آتش‌بس در غزه

وزیر امور خارجه آلمان: حماس عمدا اوضاع را متشنج کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که تلاش‌های بین‌المللی برای کاهش تنش در فلسطین با هدف برقراری آتش‌بس میان اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در نوار غزه ادامه دارد، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان روز چهارشنبه 29 اردیبهشت، اعلام کرد حماس عمداً اوضاع را متشنج کرده است.
وزیر خارجه آلمان تأثیرات این خشونت‌ها بر اسرائیلی‌ها و فلسطینیان به ویژه ساکنان نوار غزه را «وحشتناک» دانست.
او گفت آلمان طرحی سه ماده‌ای ارائه کرده است كه شامل «توقف فوری اقدامات حملات موشکی حماس، توافق درباره برقراری آتش‌بس و رسیدگی به علل پیچیده این درگیری‌ها است.»

برقراری آتش‌بس فوری

روز گذشته آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و ملک عبدالله دوم پادشاه اردن با هم گفتگو کرده و خواستار آتش بس فوری و پایان دادن به درگیری‌ها میان اسرائیل و حماس شدند.
استیون سایبرت، سخنگوی دفتر صدراعظم آلمان، گفت: «مرکل و ملک عبدالله توافق كردند كه از برقراری آتش‌بس فوری و ایجاد شرایط مناسب برای از سرگیری مذاكرات سیاسی حمایت کنند».
اظهارات مقامات آلمانی در حالی بیان می‌‌شود که تلاش‌های بینالمللی، اعم از اروپایی، آمریکایی و عربی برای پایان دادن به اوج گیری تنش‎ها ادامه دارد.
کشورهای غربی و عربی از روز دوشنبه دهم ماه مه یعنی از زمان آغاز خشونت و درگیری در غزه تا امروز برای برقراری آتش‌بس و متوقف کردن خشونت‌ها در غزه تلاش می‌کنند.
این درگیری‌ها تاکنون به کشته شدن 241 فلسطینی، از جمله ده‌ها کودک و همچنین 12 اسرائیلی منجر شده‌ است.
از سوی دیگر، یک منبع نظامی اسرائیلی امروز چهارشنبه گفت، تل‌آویو در حال ارزیابی شرایط «آتش بس» است.
این مقام اسرائیلی که نامی از او برده نشده، به «خبرگزاری فرانسه» گفت که اگر چه اسرائیل برای روزهای و هفته‌های دیگری برای رویارویی با گروه‌های مسلح در غزه آماده است اما شرایط آتش بس را بررسی می‌کند.
او در ادامه افزود: «ما به دنبال زمان مناسب برای آتش‌بس هستیم اما در عین حال برای روزهای دیگر از رویارویی هم آماده‌ایم».
او همچنین افزود :«ما در حال ارزیابی دستاوردهای خودمان در این جنگ هستیم که آیا كافی است یا نه ؟ سوال اینجاست كه آیا حماس پیام ما را فهمیده است و می‌تواند بگوید که حملات موشكی به اسرائیل دیگر قابل تکرار نیست؟».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید