وزیر خارجه سعودی: تهدیدات ایران و برنامه موشکی‌اش باید در مذاکرات وین مطرح شود

با همکاری دیگر کشورها می‌کوشیم تنش‌زایی اسرائیل را متوقف کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی روز چهارشنبه 19 می 2021 با اشاره به ضرورت رسیدگی به نگرانی کشورهای منطقه از رفتارهای ایران، گفت که برنامه‌ موشک‌های بالستیک و دخالت‌های منطقه‌ای ایران باید بخشی از توافق هسته‌ای باشند.

وزیر خارجه سعودی در گفتگو با «العربیه» اظهار داشت: «معتقدیم که منطقه شاهد ثبات نخواهد بود مگر اینکه به دغدغه‌های کشورهای منطقه پرداخته شود و همچنین نگرانی‌هایشان از اقدامات ایران مخصوصا در زمینه پرونده هسته‌ای که می‌بینیم غنی‌سازی به ۶۰٪ رسیده و نشانه‌هایی از قبل از وجود برنامه هسته‌ای غیر مسالمت‌آمیز وجود دارد».
شاهزاده فیصل بن فرحان ادامه داد: «لذا این مهمه که جامعه ‌بین‌المللی به یک توافق طولانی‌‌مدت و قوی‌تر برسد. همچنین باید به مساله موشک‌های بالستیک و تدخلات منطقه‌ای پرداخته شود. همه اینها به تهدید امنیت منطقه دامن می‌زند».
وزیر خارجه سعودی افزود: «راه‌حلی هم بهتر از حضور خود کشورهای منطقه که به طور مستقیم از این تهدیدها متأثرند، بر سر میز مذاکرات نیست».

Advertisement

راه حل تنش‌های فلسطین

فیصل بن فرحان درباره تنش‌های موجود در فلسطین هم با تاکید بر همبستگی کشور با ملت فلسطین، گفت که تنش‌زایی مستمر در غزه باید پایان پذیرد. او همچنین خاطرنشان ساخت که ریاض بر حق تاسیس دولت فلسطین در مرزهای 1967 که قدس شرقی پایتخت آن است، تاکید دارد و موضع ریاض در چارچوب ابتکار عربی برای صلح دائم، کاملا مشخص است.

وزیر خارجه سعودی گفت که بدون حل و فصل کامل اختلافات بین اسرائیل و فلسطین، برقراری ثبات ممکن نیست. او در همین راستا خواستار متوقف شدن تجاوز [به حقوق] در قدس شرقی و غزه شد.
او اعلام کرد که سعودی «در تماس با کشورهای فعال است تا برای کاهش تنش‌ها، به اسرائیل فشار آورد» و در همین راستا «از مجمع عمومی سازمان ملل خواهیم خواست تا به این خونریزی پایان دهد.»
وزیر امور خارجه سعودی گفت که طرف آمریکایی هم به این درک رسیده که باید تنش‌ها در غزه پایان یابد.

ابتکار صلح یمن

شاهزاده فیصل بن فرحان درباره یمن هم گفت که ابتکار سعودی برای صلح به دلیل مخالفت حوثی‌ها متوقف شده است. او مجددا تاکید کرد که به راه سیاسی برای بحران یمن پای‌بند است.
او گفت که امیدوار است حوثی‌ها منافع یمن را به منافع دیگر طرف‌های منطقه‌ای ترجیح دهد و اینک توپ در زمین حوثی‌ها است.

تنش با لبنان

وزیر امور خارجه سعودی درباره اظهارات وزیر امور خارجه لبنان هم گفت: « کمترین چیزی که می‌‌توان درباره اظهارت وزیر امور خارجه لبنان گفت، این است که غیردیپلماتیک بود. این سخنان نژادپرستانه بوده و ملت لبنان را نمایندگی نمی‌کند. به آینده لبنان اهمیت می‌دهیم اما این کشور باید راهی برای نجات خود پیدا کند. سلطه حزب‌الله بر تصمیمات سیاسی در لبنان هر گونه اصلاحات را ناممکن می‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید