امید بایدن برای کاهش تنش و تلاش نتانیاهو برای تشدید حملات

نتانیاهو: حماس را یا متوقف می‌کنیم و یا نابود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید روز چهارشنبه 19 می 2021 اعلام کرد که از زمان آغاز تنش‌ها میان ارتش اسرائیل و فلسطینی‌های غزه در 9 روز گذشته، بایدن رئیس‌جمهور آمریکا چهار بار با بنیامنن، نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تماس گرفته تا راهی برای پایان دادن به خشونت‌ها بیابد. این در حالی است که نتانیاهو بر ادامه عملیات نظامی تا رسیدن به اهداف مورد نظر و بازگشت آرامش به منطقه تأکید کرده بود.

تصمیم نتانیاهو بر ادامه نبرد

کاخ سفید اعلام کرد که اگرچه بایدن به نتانیاهو اطلاع داده‌است که وی انتظار دارد امروز (چهارشنبه) درگیری‌ها به شکل قابل توجهی کاهش یابد، نخست‌وزیر اسرائیل گفته «من همین الان از اتاق اصلی عملیات نظامی ارتش اسرائیل می‌آیم و تصویر کاملی از آنچه در صحنه درگیری می‌گذرد، دارم. هر روز حجم زیادی از توانائی‌های گروه‌های تروریستی را نابود می‌کنیم. هر روز رهبران این گروه‌ها را در تنگنا قرار می‌دهیم و برج‌های تروریسم آنها را تخریب می‌کنیم و انبارهای اسلحه آنها را مورد هدف قرار می‌دهیم.»
نتانیاهو اضافه کرد: «همان‌طور که امروز به سفرای کشورها گفتم، این حق طبیعی اسرائیل است. در این میان تشکر عمیق خود را از کمک این حکومت‌ها به اسرائیل ابراز کردم و به خصوص از کمک‌های گرانقدر رئیس‌جمهوری آمریکا در پشتیبانی از حق اسرائیل در دفاع از خود، تشکر کردم.»
نخست‌وزیر اسرائیل ادامه داد: «من این عملیات نظامی را تا رسیدن به اهداف خود که عبارتند از آرامش و امنیت است، پی خواهم گرفت.»
این سخنان نتانیاهو در حالی اظهار می‌شود که صدای اعتراض نمایندگان دموکرات در کنگره بر علیه رئیس‌جمهوری ایالات متحده بلند شده ‌است که فشار لازم جهت کاهش تنش و جلوگیری از حملات خونین جنگنده‌های اسرائیل در غزه وارد نمی‌کند. در این راستا، وزیر خارجه آمریکا پیشتر اعلام کرد که دولت متبوعش تلاش‌های خود را برای رسیدن به آتش‌بس میان دو طرف، بدون سر و صدا ادامه می‌دهد.

برای روزهای بیشتر آماده هستیم

یک منبع نظامی اسرائیل روز چهارشنبه گفت اسرائیل در حال ارزیابی این موضوع است که شروط آتش‌بس در حال حاضر مهیا شده یا نه، در عین حالی که برای روزهای بیشتر جهت نبرد با گروه‌های مسلح غزه آماده می‌شود. آنطور که خبرگزاری «فرانس‌پرس» بیان کرده، این منبع به رسانه‌ها گفته «به دنبال وقت مناسب برای آتش‌بس می‌گردیم در عین حالی که برای روزهای بیشتر در این نبرد آماده هستیم.»
از سوی دیگر نتانیاهو گفته‌است «حملات پیوسته و کوبنده هوایی بر علیه غزه برای نابودی کامل حماس انجام می‌شود، اگر نتواند این گروه را از حملات مجدد به اسرائیل بازدارد». او در کنفرانس خبری خود اضافه کرد «همیشه دو روش برای تعامل با حماس وجود دارد:یا آنها را کاملاً از بین ببریم که این همیشه یک احتمال باز بوده یا آنها را از حملات مجدد به اسرائیل بازداریم و این گزینه دوم کاری است که ما الان مشغول آن هستیم.»
براساس آماری که وزارت بهداشت فلسطین ارائه نموده، حملات اسرائیل به غزه از 10 می 2021 تاکنون 241 کشته و هزاران زخمی در پی داشته که تعداد زیادی از آنها کودک بودند. همچنین در این رویاروئی 12 نفر اسرائیلی کشته و 309 نفر زخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید