استعفای وزیر خارجه لبنان در پی اظهارات «نژادپرستانه و توهین‌آمیز» علیه کشورهای خلیج

وهبه «بدوی» بودن را دلیلی بر «حقارت» تلقی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزیر خارجه لبنان در دولت موقت، روز چهارشنبه، در پی موج انتقادات و بحران دیپلماتیک به دلیل اظهارات «نژادپرستانه و توهین‌آمیز» وی علیه پادشاهی عربی سعودی و کشورهای خلیج، استعفا کرد.

در این راستا، دفتر ریاست جمهوری لبنان در بیانیه‌ای اعلام كرد كه میشل عون، رئیس جمهوری این کشور، صبح امروز 19می 2021، وزیر امور خارجه و مهاجران را به حضور پذیرفت و نامه استعفای وی را دریافت كرد.

گفتنی است وزارت امور خارجه پادشاهی عربی سعودی، روز سه‌شنبه 18 می 2021، ضمن احضار سفیر لبنان در ریاض، اظهارات شربل وهبه، وزیر امور خارجه لبنان در دولت موقت را محکوم کرد و آن را اهانت به سعودی و ملت این کشور و دیگر کشورهای شورای همکاری توصیف کرد.

شربل وهبه در اظهارات تلویزیونی‌ خود در گفتگو با یک تحلیگر سعودی، با «بدوی» خطاب قرار دادن مردم عرب کشورهای خلیج، بادیه‌نشینی این مردم را دلیلی بر «حقارت» دانسته و با لحنی توهین‌آمیز برنامه را ترک کرد و حاضر به ادامه گفتگو نشد.

او همچنین این دولت‌ها را به حمایت از داعش متهم کرده و مدعی شد کشورهای مذکور این گروه را به نینوا، الانبار و تدمر آوردند.

در پی این اظهارات، سفرای لبنان در ریاض، ابوظبی، منامه و کویت احضار شدند و شورای همکاری کشورهای عربی خلیج خواستار عذرخواهی دولت لبنان شدند.

شهروندان سعودی در شبکه‌های اجتماعی به طور گسترده‌ای به این اظهارات وزیر خارجه لبنان واکنش نشان داده و با هشتگ #حنا_بدو اصل، «بادیه نشینی» را مایه افتخار توصیف کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید