ادامه حملات اسرائیل به غزه؛ اختلاف نظر در برقراری آتش‌بس

تاکنون 237 فلسطینی در غزه کشته و 52 هزار آواره شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به‌رغم تلاش‌های جامعه جهانی و فشار کشورهای غربی و عربی بر اسرائیل و فلسطین برای برقراری آتش‌بس و متوقف کردن درگیری‌ها، منابع فلسطینی بامداد روز چهارشنبه 29 اردیبهشت، از ادامه حملات هوایی و موشکی اسرائیل به مرکز نوار غزه خبر دادند. این حملات از شامگاه سه شنبه تا بامداد امروز به شدت ادامه داشته است.

از سوی دیگر گروه‌های مسلح فلسطینی در نوار غزه نیز از شلیک چند موشک به سوی تل‌آویو خبر دادند.

درحالیکه درخواست‌های بین‌المللی برای پایان دادن به جنگ و خونریزی بیش از یک هفته آغاز شده است، در اظهارات رهبران فلسطینی و اسرائیلی هیچ نشانه‌ای از آتش‌بس قریب الوقوع، مشاهده نمی‌شود.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در آخرین اظهارات خود در روز سه‌شنبه 28 اردیبهشت گفت، حملات ارتش اسرائیل به نوار غزه تا هر زمان که لازم باشد، ادامه خواهد یافت.

حماس نیز عصر روز سه شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که با آتش‌بس موافق نیست. عزت الریشق، یکی از اعضای دفتر سیاسی جنبش حماس، گفت: «اینکه حماس با آتش‌بس روز پنجشنبه موافقت کرده است، صحیح نیست».

حملات ارتش اسرائیل به اهداف زیر زمینی حماس

ارتش اسرائيل، روز چهارشنبه اعلام کرد که حدود 40 هدف نظامی زیرزمینی متعلق به حماس، در جنوب نوار غزه را بمباران کرده است.

در این بیانیه همچنین تأکید شده که ارتش اسرائیل تاکنون بیش از دو بار تلاش کرده تا محمد ظیف، فرمانده نظامی حماس را ترور کند. هرچند در این بیانیه، جزئیاتی از این عملیات ترور فاش نشده است.

در بیانیه ارتش اسرائیل آمده است، 52 جنگنده اسرائیلی شامگاه سه شنبه و بامداد چهارشنبه، مراکز نظامی حماس در خان‌ یونس و رفح در جنوب غزه را هدف قرار دادند.

احتمال برقراری آتش‌بس در روز پنجشنبه

این در حالی است که یک مقام نظامی ارشد اسرائیلی به روزنامه «هاآرتس» گفته است انتظار می‌رود که فردا، پنجشنبه طرفین اسرائیلی و فلسطینی بر سر برقراری آتش‌بس توافق کنند.

در همین حال گزارش شده که مقامات ارشد ارتش اسرائیل از دولت این کشور خواسته‌اند تا با ترور رهبران و اعضای برجسته حماس، از جمله محمد ضیف، رئیس ستاد شاخه نظامی این گروه در روزهای آینده موافقت کند.

در طی ساعات گذشته چندین مقام اسرائیلی تاکید کردند که به حملات خود علیه گروه‌های حماس و جهاد اسلامی ادامه می‌دهند.

سخنگوی ارتش اسرائیل گفته است:«زرادخانه تسلیحاتی حماس و جهاد اسلامی در غزه، حدود 12 هزار موشک و خمپاره برآورد شده است. بنابراین آنها هنوز موشک‌های کافی برای پرتاب به سوی اسرائیل دارند».

او گفت: «حماس و جهاد اسلامی تاکنون بیش از 3450 راکت از غزه پرتاب به سوی اسرائیل شلیک کردند که تعدادی زیادی از آنها توسط سامانه دفاعی «گنبد آهنین» رهگیری و منهدم شدند».

او افزود: «اسرائیل در عملیات غزه حدود 160 تن از شبه نظامیان برجسته حماس را کشت».

رئیس ستاد اسرائیل روز دوشنبه تاکید کرد که حداقل 48 ساعت دیگر برای پایان دادن به «ماموریت» در غزه نیاز است.

جنگ غزه 52 هزار آواره و 237 کشته

منابع فلسطینی می‌گویند، شمار قربانیان خشونت‌ها که از روز دوشنبه هفته گذشته آغاز شد، افزایش یافته است. طبق آخرین آمار از منابع فلسطینی‌ها تا کنون 237 فلسطینی از جمله ده‌ها کودک در حملات اسرائیل به غزه کشته شدند. از سوی دیگر اسرائیل نیز اعلام کرده که تاکنون 12 تن از غیر نظامیان این کشور بر اثر شلیک موشک‌های حماس کشته شدند.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد اعلام کرد، حدود 450 ساختمان از جمله شش بیمارستان و 9 مرکز بهداشتی اولیه در نوار غزه در حملات هوایی و موشکی اسرائیل ویران شدند.

دفتر سازمان ملل در امور بشردوستانه گفت، حدود 48 هزار نفر از 52 هزار آواره فلسطینی از نوار غزه به 58 مدرسه که توسط سازمان ملل اداره می‌شود، پناه بردند.

درگیر‌های خشونت‌بار میان حماس و اسرائیل که 9 روز پیش به دنبال اخراج خانواده‌های فلسطینیان از منطقه «شیخ جراح» در قدس شرقی توسط اسرائیل و واکنش حماس به اقدامات تل‌آویو در قدس شرقی که با شلیک موشک همراه بود، آغاز شد، طی سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است. شعله این درگیری‌ها برای اولین بار از مرز غزه گذشته و به شهرهای دیگر اسرائیل و درگیری میان فلسطینیان و یهودیان هم کشیده شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید