واکنش تند خلیجی نسبت به اظهارات «توهین‌آمیز» وزیر خارجه لبنان

سفرای لبنان در ریاض وابوظبی و منامه و کویت احضار شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه پادشاهی عربی سعودی روز سه‌‍شنبه 18 می 2021 اظهارات شربل وهبه، وزیر امور خارجه لبنان در دولت موقفت را محکوم کرده و آنها را اهانت به سعودی و ملت این کشور و دیگر کشورهای شورای همکاری توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی «واس» وزارت امور خارجه سعودی تاکید کرد که اظهارات شربل با ساده‌ترین معیارهای دیپلماتیک هم منافات دارد و با روابط تاریخی بین دو ملت برادر سعودی و لبنان همخوانی ندارد.

در ادامه این بیانیه آمده که «براساس تاثیراتی که این اظهارات توهین‌آمیز بر روابط بین دو کشور می‌گذارد، این وزارت سفیر لبنان در سعودی را احضار کرده و مراتب اعتراض این کشور به توهین‌های وزیر امور خارجه لبنان را به اطلاع او رسانده و نامه اعتراضی رسمی به او تحویل داد.»

شربل وهبه در سخنانی که شب گذشته از تلویزیون «الحره» پخش شد، برخی از کشورهای خلیج را به حمایت از داعش متهم کرده و مدعی شد کشورهای مذکور این گروه را به نینوا، الانبار و تدمر آوردند.
او در گفتگو با یکی از تحلیلگران سعودی که این برنامه به عنوان مهمان حضور داشت، اظهارت نژادپرستانه‌ای مطرح کرد که اعتراضات و انتقادات گسترده‌ای در پی داشت.

واکنش‌‌های منطقه‌ای

امارات متحده عربی سفیر لبنان را احضار و یادداشت رسمی در اعتراض به اظهارات وزیر امور خارجه این کشور تسلیم او کرد. ابوظبی ضمن محکوم کردن اظهارات «شربل وهبه» علیه کشورهای خلیج، این سخنان را شرم‌آور و نژادپرستانه توصیف کرد.

نایف فلاح مبارک الحجرف، دبیرکل شورای همکاری هم با انتقاد شدید از این سخنان شربل، خواستار عذرخواهی رسمی وزیر امور خارجه لبنان شد و گفت: «مواضع ثابت و مستحکمی که کشورهای شورای همکاری برای حمایت از ملت برادر لبنان اتخاذ کردند؛ مواضعی است که تاریخ آنها را گواهی می‌دهد و هدف از آنها حمایت از لبنان و ثبات و امنیت این کشور بود.»

وزارت امور خارجه بحرین با محکومیت شدید اظهارات «توهین‌آمیز» وزیر خارجه لبنان در دولت موقت، علیه سعودی، مردم آن کشور و بقیه کشورهای شورای همکاری، تأکید کرد که این اظهارات مذموم با هنجارهای دیپلماتیک مغایرت دارد و با روابط برادرانه مردمان این کشورها با مردم لبنان سازگار نیست.

در واکنش به این اظهارات، سفیر جمهوری لبنان در پادشاهی بحرین به وزارت خارجه این کشور احضار شد و یادداشت اعتراض رسمی منامه تسلیم وی شد.

دولت کویت هم ضمن محکومیت شدید اظهارات «توهین‌آمیز» وزیر امور خارجه لبنان در دولت موقت علیه سعودی و کشورهای شورای همکاری كاردار سفارت لبنان را احضار و یادداشت اعتراض رسمی را به وی ابلاغ کرد.

سعد الحریری: سخنان شربل موضع دولت لبنان نیست

پس از اظهارات جنجال‌برانگیز وزیر امور خارجه لبنان، سعد حریری، نخست وزیر این کشور در بیانیه‌‎ای رسمی با انتقاد شدید از شربل، گفت: « اظهارات او دولت و ملت لبنان را نمایندگی نمی‌کنند. چنین اظهاراتی تنها او و حزبی که به او وابسته است را نمایندگی می‌کند.»

الحریری تأكید كرد: « آنچه وزیر خارجه در یكی از مصاحبه‌های تلویزیونی علیه برخی از كشورهای عربی و به ویژه کشورهای خلیج گفته است، هیچ ربطی به اکثریت ملت لبنان كه به دنبال ترمیم و اصلاح کردن روابط خود با برادرانشان در کشورهای عربی و خلیجی است، ندارد. مردم لبنان اظهارات ناپسندی که به ارزش‌های برادری اهانت و از خطوط قرمز منافع مشترک بگذرد، را به کلی رد می‌کنند.»

تخریب روابط لبنانی‌ها با جهان عرب

نخست وزیر لبنان اظهارات وزیر امور خارجه دولت موقت لبنان را تلاش دیگری در راستای خرابکاری و سنگ‌اندازی عده‌ای در روند ترمیم و اصلاح روابط لبنان با جهان عرب دانست و گفت: «اظهارات شربل وهبه به هیچ عنوان برازنده كار دیپلماتیک نبوده، بلکه دور جدیدی از بیهودگی و بی‌تدبیری سیاست خارجی لبنان را نشان می‌دهد.»

در طی ساعات گذشته، هشتگ #شربل_وهبه در شبکه‌های اجتماعی وسایت‌های فعالان سیاسی و مدنی در لبنان صدرنشین همه اخبار و دیدگاه‌ها شده و موجی بزرگی از انتقادات به وزیر خارجه وابسته به جریان «جنبش ملی آزاد» که میشل عون آن را رهبری می‌کند را به همراه داشت. هزاران لبنانی اظهارات وزیر خارجه را نشانه‌ای از «کوته‌فکری» و تلاشی در راستای تخریب روابط میان لبنان و کشورهای خلیج و آسیب رساندن به منافع ملی لبنانی‌ها در داخل و خارج از این کشور تلقی کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید