سازمان ملل جنایت حوثی‌ها در حدیده را محکوم كرد

حمله پهپادی حوثی‌ها به یک بازار عمومی در روزهای عید فطر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد، روز سه شنبه 28 اردیبهشت، حمله شبه‌نظامیان حوثی به وسیله یک پهپاد بمبگذاری شده به یک بازار عمومی در استان الحدیده درغرب یمن، كه به کشته و زخمی شدن 6 غیر نظامی منجر شد، را به شدت محکوم کرد.

هیئت سازمان ملل متحد برای حمایت از توافق نامه حدیده (UNMHA)، در بیانیه‌ خود که شامگاه دوشنبه صادر کرد، بر ضرورت متوقف کردن حملات حوثی‌ها به غیرنظامیان تأکید کرد.

سازمان ملل در بیانیه خود همچنین از اقدامات خصمانه حوثی‌ها و حملات نظامی آنها به مناطق مسکونی استان الحدیده که به کشته و زخمی شدن تعدادی از غیرنظامیان منجر شده است، به شدت ابراز نگرانی کرده و خواستار توقف فوری این حملات شد.

بیانیه سازمان ملل به حادثه حمله حوثی‌ها با پهپاد انفجاری که روز یکشنبه به یک رستوران در منطقه طائف در الدریهمی که مردم در روزهای عید فطر در آن جمع شده بودند، اشاره کرده و آن اقدام را به شدت محکوم کرد.

هیئت سازمان ملل متحد همچنین اقدامات خصمانه و حملات بی‌رویه شبه‌نظامیان حوثی به مناطق مسکونی در استان الحدیده را محکوم کرد.

در این بیانیه، رئیس هیئت سازمان ملل متحد برای حمایت از توافقنامه حدیده و ژنرال «اباهیجت گوها» رئیس کمیته هماهنگی بازآرایی، ضمن محکوم کردن اقدام حوثی‌ها، تأکید کردند که ادامه بی‌توجهی به زندگی غیرنظامیان و تأثیرات منفی استمرار جنگ در مناطق مسکونی باید متوقف شود.

ژنرال گوها، همچنین از هر دو طرف خواست که به تعهدات خود در مورد حمایت از غیرنظامیان طبق قوانین بین‌المللی بشردوستانه و حقوق بشر عمل کنند.

ژنرال گوها گفت: «اما این روزها، در مقدس‌ترین روزها در تقویم اسلامی هستیم، من از طرفین می‌خواهم که به حرمت و حق زندگی انسان‎ها احترام بگذارند، از غیرنظامیان مطابق با تعهدات خود محافظت کنند و گام‌هایی به سمت صلح در استان الحدید و سراسر یمن بردارند».

روز یکشنبه، شبه‌نظامیان حوثی با هدف قرار دادن یک بازار عمومی با یک پهپاد انفجاری در منطقه طائف در الدریهمی در جنوب بندر الحدیده، باعث مرگ یک غیرنظامی و زخمی شدن 5 نفر دیگر شدند.

سازمان ملل متحد این اقدام حوثی‌ها را به عنوان بخشی از نقض فاحش آتش بس سازمان ملل در الحدیده و ارتکاب جنایتی دیگر علیه غیرنظامیان تلقی کرده و آن را به شدت محکوم کرد.

دولت قانونی یمن نیز در بیانیه‌ای با محکوم کردن اقدام «جنایتکارانه» حوثی‌های مورد حمایت رژیم ایران، تاکید کرد، این «جنایت تروریستی فجیع در واقع ادامه‌ دیگر جنایات شبه‌نظامیان حوثی علیه شهروندان در مناطق آزاد شده استان الحدیده است. حوثی‌ها از هیچ جنایتی برای حمله به مناطق مسکونی از جمله گلوله باران با توپخانه، خمپاره، پهپاد، مین‌گذاری راه‎های عمومی و بمب‌گذاری جاده‌های عمومی که به کشته شدن غیرنظامیان و زنان منجر می‌‎شود، دریغ نمی‌کنند».

در همین حال معمر الریانی وزیر اطلاعات یمن، از نماینده سازمان ملل و مأمور ویژه سازمان ملل برای حمایت از توافق‌نامه حدیده خواست تا این جنایت جنگی علیه بشریت و نقض آشکار توافق‌نامه استکهلم را به شدت محکوم کنند.

وی همچنین از سازمان ملل خواست تا با اعمال فشار بر شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی، آنها را از هدف قرار دادن مناطق غیرنظامیان منع کنند.

الاریانی همچنین خواستار پیگرد قانونی مسئولین این جنایات و بازخواست آنها از طریق دادگاههای بین‌المللی شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید