تماس بایدن با نتانیاهو؛ ادامه حملات اسرائیل به رغم تلاش‌ها برای ایجاد آتش‌بس

بایدن: از حق اسرائیل در دفاع از خود در برابر حملات موشکی حمایت قاطع می‌کنم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید شامگاه دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده، در تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، بار دیگر بر «حمایت قاطع خود از حق اسرائیل در دفاع از خود در برابر حملات موشکی بی رویه» تاکید کرد.

در این بیانیه آمده است که بایدن ضمن استقبال از تلاش ها برای پایان دادن به خشونت‌ها و ایجاد آرامش در قدس، اسرائیل را به تلاش برای حمایت از غیرنظامیان بی‌گناه تشویق کرد.

کاخ سفید افزود: «دو رهبر درباره پیشرفت های انجام شده در عملیات نظامی اسرائیل علیه حماس و سایر گروه‌های تروریستی در غزه گفتگو کردند».

این بیانیه در ادامه گفته: «رئیس جمهوری آمریکا از برقراری آتش بس حمایت کرد و تلاشهای مشترک خود با مصر را با نخست وزیر اسرائیل در میان گذاشت.دو رهبر توافق کردند که آنها و اعضای تیمشان در تماس نزدیک باشند».

از سوی دیگر خبرنگار «العربیه» در رام‌الله گزارش داد که نتانیاهو در اظهاراتی اعلام کرد:« به بایدن گفتم که مصمم هستم تا محقق کردن هدف عملیات که بازگرداندن امنیت به شهروندان اسرائیل است را به اتمام برسانم».

جلسه شورای امنیت پشت درهای بسته

در همین راستا، نمایندگی دیپلماتیک نروژ در سازمان ملل در حساب توییتر خود خبر داده ظهر روز سه شنبه 18 مه، شورای امنیت جلسه‌ای پشت درهای بسته درباره اوضاع جاری در غزه و نزاع میان فلسطینی‌ها و اسرائیل برگزار خواهد کرد. در این توئیت آمده «شهروندان بی گناه کشته و زخمی می شوند. یک بار دیگر تکرار می کنیم اعمال خصمانه را فورا پایان دهید.»
نروژ به همراه تونس، یک هفته تلاش می کنند که این جلسه شورای امنیت را برای صدور بیانیه مشترک جهت پایان دادن به خشونت ها در غزه برگزار کنند، اما به دلیل مخالفت امریکا موفق نشدند.

نقش مصر

روزنامه «وال استریت ژورنال» به نقل از یک مقام آمریکایی گفته دولت بایدن حساب ویژه ای برای «نقش» دولت مصر در فشار بر گروه «حماس» برای پایان دادن به موشک پرانی های خود بر ضد اسرائیل باز کرده است. موضوعی که همزمان می‌تواند فشار بر نتانیاهو جهت متوقف کردن عملیات نظامی ارتش اسرائیل را از سوی آمریکا بالا ببرد و تلاش‌های دیپلماتیک دولت بایدن برای اعلام آتش‌بس را مقرون به نتیجه کند.
گفتنی است آمریکا روز دوشنبه برای بار سوم مانع از صدور بیانیه مشترک شورای امنیت شد که خواهان برقراری آتش بس فوری میان فلسطینی‌ها و اسرائیل شده بود. پیش‌نویس این بیانیه توسط سه کشور نروژ، چین و تونس تهیه شده بود که از هر دو طرف می خواهد به خشونت های جاری پایان دهند. دولت بایدن نگران این بود که بیانیه شورای امنیت ممکن است تلاش‌های آمریکا برای فشار بر نخست وزیر اسرائیل جهت برقراری آتش بس را با مشکل مواجه کند.
یک روز قبل از تلاش سه کشور عضو شورای امنیت برای صدور بیانیه مشترک، خانم لیندا توماس گرینفیلد نماینده آمریکا در سازمان ملل به دیگر اعضای شورای امنیت و جامعه جهانی پیام داد که دولت متبوعش بی‌وقفه تلاش می کند که میان دو طرف نزاع آتش بس برقرار کند.
در سخنان خانم گرینفیلد در شورای امنیت، او از حماس خواست که بی‌درنگ پرتاب موشک به سوی اسرائیل را متوقف کند. اما این بار نماینده آمریکا در سازمان ملل سخنی از « حق دفاع اسرائیل از خود» به میان نیاورد.
علاوه بر این، یک روز قبل از تلاش 14 عضو شورای امنیت برای صدور بیانیه مشترک، بلینکن در یک تماس تلفنی با سامح شکری همتای مصری خود خواهان برقراری فوری آتش بس میان دو طرف درگیر شده بود، بدون اینکه نامی از اسرائیل ذکر کند.
به نوبه خود، دولت اسرائیل از طریق «گلعاد اردان» نماینده خود در سازمان ملل، از اعضای شورای امنیت خواست که به طور یکجانبه، موشک‌پرانی حماس علیه اسرائیل را محکوم کنند. او گفت اگر شورای امنیت این کار را انجام ندهد و تنها درخواست خود از دو طرف برای خویشتن داری را تکرار کند، گروه حماس را تشویق خواهد کرد تا کارهای خود را ادامه داده و دولت خودگردان فلسطین را نادیده بگیرد.

تلاش مصر و فرانسه برای پایان دادن به نزاع

در همین راستا، کاخ ریاست‌جمهوری فرانسه با صدور بیانیه ای اعلام کرد فرانسه و مصر اوضاع جاری در غزه را مورد بررسی قرار داده و خواهان آتش بس فوری و جلوگیری از وخیم تر گشتن اوضاع شدند. کاخ الیزه این بیانیه را بعد از استقبال امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه از همتای مصری خود عبدالفتاح سیسی در پاریس صادر کرد.
این حرکت مصر و فرانسه در زمانی شکل گرفت که شورای امنیت سازمان ملل در تلاش خود برای صدور بیانیه مشترک ناکام ماند.در این رابطه سخنگوی دولت فرانسه اعلام کرد که دولت وی همراه با مصر و آلمان تلاش می کنند راهی برای آتش بس فوری بیابند و سپس برای «راه حل دائمی» در خاورمیانه تضمین‌هائی بدست آورند.

وزیر خارجه ایران خواهان «کاهش تنش ها» شد

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در سفر به ایتالیا،همراه با «لوئیجی دی مایو» وزیر خارجه ایتالیا در یک بیانیه که بعد از نشست مشترک آنها صادر شد،نسبت به اوضاع جاری در غزه موضعگیری کرد و از طرف های درگیر خواست «اقداماتی جهت کاهش تنش ها و تحمل مسؤولیت اتخاذ کنند».
این موضعگیری جدید وزیر خارجه ایران،با رویکرد رهبران ایران و سخنان اخیر خامنه ای و همچنین صحبت های تلفنی اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه با اسماعیل هنیه در تضاد می باشد که خواهان ادامه حملات موشکی حماس و پیروزی «مقاومت» بر اسرائیل شده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید