اسماعیل هنیه از خامنه‌ای درخواست کمک کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)


اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس با نوشتن نامه‌ای به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، از وی درخواست کمک کرد. هنیه در این نامه که روز سه شنبه ۱۸ ماه مه ۲۰۲۱ برای رهبر ایران فرستاده شد، از خامنه ای خواست فوراً اقداماتی در سطح کشورهای اسلامی، عربی و بین‌المللی برای کمک به حماس انجام دهد.
او در این نامه اسرائیل را به « تشدید عملیات یهودی‌سازی، شهرک‌سازی، کوچاندن اجباری فلسطینیان، پاکسازی نژادی و حملات به منطقه باب العامود و شیخ جراح، همچنین تجاوزات علیه مسجد الاقصی و معتکفین در آن اعم از تعرض به این مسجد مبارک یا سرکوب نمازگزاران و بستن درهای آن و ممانعت از ورود فلسطینیان به آن برای اقامه نماز و عبادت» متهم کرد.
هنیه در بخش دیگری از نامه‌اش نوشت : « ملت فلسطین در قدس که بیش از 50 سال است راه مقاومت و صبر و بردباری را برای دفاع از سرزمین و مقدسات فلسطین به نیابت از امت اسلامی و عربی در پیش گرفته، هرگز از ادامه این مسیر تا پیروزی، بازگشت به این سرزمین و تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف باز نمی‌ایستد.»
این نامه در حالی برای خامنه ای نوشته شده‌است که روز یکشنبه گذشته سازمان همکاری اسلامی با برگزاری نشستی آنلاین دربارهٔ فلسطین، با شدیدترین عبارات، اقدمات اسرائیل در غزه و شهر قدس را محکوم کرد و خواهان پایان یافتن حملات ارتش اسرائیل شد. همچنین این نامه در حالی برای رهبر ایران نوشته شده که جمهوری اسلامی نفوذ قابل توجهی در میان دولت‌های عربی ندارد و روابط آن با جامعه جهانی پائین‌تر از سطح عادی است.

بحران سوخت و احتمال قطع برق در غزه


در این میان، ایلی کوهین، رئیس سازمان اطلاعات اسرائیل تلویحاً گفته که اسرائیل ممکن است برق منطقه نوار غزه را قطع کند. این در حالی است که درگیری میان دو طرف ادامه دارد و برخلاف تلاش بسیاری از کشورها، به نظر نمی‌رسد که در چند روز آینده به پایان رسد.
تولید برق در نوار غزه از طریق تأمین مواد سوختی است که از گذرگاه «کرم ابوسالم» از اسرائیل وارد غزه می‌شود. در صورت بسته شدن این تنها گذرگاه تجاری میان اسرائیل و غزه، فلسطینی‌های ساکن این منطقه حداکثر، فقط برای سه روز برق خواهند داشت.
به نظر می‌رسد نامه رهبر حماس به خامنه ای، می‌تواند در چارچوب تأمین مواد سوختی منطقه غزه تعبیر ‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید