چگونه مردم غزه بهاى نزاع اسرائیل و ایران را می‌پردازند؟

«رژیم ایران از خون فلسطینی‌ها در راستای منافع خود بهره‌برداری می‌کند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از تحلیلگران برجسته عرب، روز دوشنبه 27 اردیبهشت، در مصاحبه با تلویزیون «العربیه» تأکید کردند که ساکنان نوار غزه هزینه نزاع اسرائیل و ایران را می‌پردازند.

علی الامین، سردبیر سایت خبری لبنانی «جنوبیه»، گفت، تهران می‌خواهد از تقابل فعلی فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها به نفع خود بهره‌برداری کند اما خون‌هایی که ریخته شده، خون فلسطینی‌هاست.

وی افزود: «ایران به طور مستقیم در این رویارویی دخالت نمی‌کند، اما همه نشانه‌ها حاکی از آن است که تهران در همه این رویدادها نقش داشته و از افزایش این تنش‌های نظامی به نفع خود«سرمایه‌گذاری» می‌کند.

در همین حال هبه القدسی، مدیر روزنامه «الشرق الاوسط» در واشینگتن، گفت که تماس تلفنی اخیر بین اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس و اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، سوال بزرگتری را مطرح می‌کند.

وی با اشاره به رابطه حماس با رژیم ایران، این روابط را نقطه عطفی بین این گروه و ایران دانست.

در همین راستا، مصطفی العانی مدیر «برنامه امنیتی» در «مرکز تحقیقات خلیج»، گفت: «ایران به‌خاطر فلسطینی‌ها خود را به خطر درگیری با اسرائیل نمی‌اندازد زیرا رژیم ایران به فکر منافع خود است.»

العانی گفت، رژیم ایران در محاسبات خود هیچ ارزشی برای خون فلسطینی‌ها قائل نیست. کما اینکه خون عراقی‌ها، سوری‌ها نیز برای آن اهمیتی ندارد و آماده است تا این خون‌ها را به راحتی فدای منافع خود کند».

العانی افزود:«طبق گزارش‌ منابع وابسته به ایران از جمله منابع شبه‌نظامیان حزب الله لبنان، اکنون ایران هیچ علاقه‌ای به تقابل با اسرائیل، چه از نظر نامناسب بودن شرایط سیاسی و چه از نظر ظرفیت و توانایی نظامی، ندارد.

محمد عوض روزنامه‌نگار و تحلیلگر عرب نیز گفت، بخش عمده‌ای از ساکنان غزه به دلیل بحران‌های داخلی خواهان جنگ نیستند، آنها به دنبال امنیت، ثبات و زندگی جدیدی هستند که از طریق صندوق‌های انتخابات آینده قرار بود برای آنها محقق شود.

او تاکید کرد که اکنون به دلیل شدت و حجم حملات اسرائیل، ترس و نگرانی بی‌سابقه‌ای در میان مردم نوار غزه به‌ وجود آمده است.

از سوی دیگر، صالح القلاب، وزیر اطلاعات سابق اردن، با بیان اینکه ایالات متحده آمریکا دهه‌ها از اسرائیل پشتیبانی و محافظت کرده است، افزود: «مواضع واشینگتن و تل‌آویو یکی است و دو کشور موضع یکسانی در قبال مسئله فلسطینی‌ها دارند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید