موافقت واشینگتن با فروش 735 میلیون دلار تسلیحات به اسرائیل

بایدن: هر دو طرف مستحق زندگی در امنیت و صلح هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های آمریکایی روز دوشنبه 17 می 2021 فاش کردند که کاخ سفید با فروش تسلیحات و مهمات پیشرفته به اسرائیل به ارزش 735 میلیون دلار موافقت کرد.

روزنامه «واشینگتن پست» روز دوشنبه به نقل از منابع عالی‌رتبه آمریکایی گزارش کرد دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری این کشور، علیرغم بالا گرفتن تنش‌ها در خاورمیانه، با فروش 735 میلیون دلار تسلیحات پیشرفته به اسرائیل موافقت کرد.
به گفته این منابع، موضوع این معامله تسلیحاتی در 5 می 2021 یعنی چند روز قبل از آغاز درگیری‌ها در قدس، به کنگره آمریکا اطلاع داده شد.
در یکی از معدود همراهی‌های دو حزب آمریکا با همدیگر از زمان رسیدن جو بایدن به قدرت، گروهی از سناتورهای دموکرات و جمهوری‌خواه خواهان توقف فوری جنگ میان اسرائیل و جنبش حماس شدند.
این فراخوان از سوی کریس مورفی، سناتور دموکرات و تود یونگ، سناتور جمهوری‌خواه مطرح شد و در بیانیه‌ای که به این مناسب منتشر شد، آمده: «اسرائیل حق دفاع دارد به نحو متناسب با تهدیدی که شهروندان این کشور با آن روبرو هستند، از خود در مقابل حملات موشکی حماس دفاع کند.»
در ادامه بیانیه آمده «در نتیجه حملات موشکی حماس و واکنش اسرائیل، دو طرف باید بدانند که جان‌های زیادی از دست رفت و نباید بیش از این به درگیری‌ها دامن زد. گزارش‌های اولیه که نشان می‌داد دو طرف در پی آتش‌بس هستند، مایه امیدواری است.»
این بیانیه با ابراز امیدواری درباره آتش‌بس سریع و ممکن شدن برداشتن گام‌هایی در راستای راه‌حل دو دولت به پایان رسید.
علیرغم موافقت دولت بایدن با فروش تسلیحات به اسرائیل، او روز یکشنبه 27 اردیبهشت، گفت دولت او با فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها در تلاش است تا به یک آتش‌بس دائمی دست یابد. جو بایدن افزود، هر دو طرف مستحق زندگی در امنیت و صلح هستند.
بایدن در یک پیام ویدیویی ضبط شده به مناسبت عید سعید فطر گفت: «ما همچنین معتقدیم که فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها مستحق زندگی مشترک در امنیت، صلح و در سطحی برابر از آزادی، رفاه و دموکراسی هستند.»
رئیس جمهوری آمریکا گفت: «ایالات متحده فلسطینی‌ها، اسرائیلی‌ها و دیگر احزاب منطقه را به تلاش برای ایجاد آرامش دائمی سوق خواهد داد.»


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید