حمله حوثی‌ها به یک روستای یمنی به دلیل پاره کردن عکس سلیمانی

42 نفر به دلیل پاره کردن عکس سلیمانی ربوده شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

روز دوشنبه 17 می 2021 یک مرکز حقوق بشر مستقل فاش کرد که ستیزه‌جویان حوثی به یک روستا در شمال یمن حمله کرده و با بازداشت 42 نفر، آنها را به زندان های مخفی خود بردند. این افراد متهم شده‌اند که «شعار نوشته»های حوثی‌ها و تصاویر رهبران ایران از جمله عکس قاسم سلیمانی را پاره کرده‌اند.
مرکز عدالت آمریکایی “ACJ” در بیانیه‌ای اعلام کرد که شبه‌نظامیان حوثی به منازل اهالی روستای «العره» از دهستان «آهجر» واقع در بخش «شبام» از استان «محویت» در شب 29 رمضان مصادف با 11 ماه می 2021 یورش برده و تعداد قابل توجهی از افراد این روستا را دستگیر کردند. این حمله حوثی‌ها به فرماندهی فردی به نام «ابوعلی»، از فرماندهان محلی حوثی به همراه سه گروهان از شعبه حوثی‌ها در منطقه «شبام» و با هماهنگی مقامات رده بالای جماعت حوثی صورت گرفته است.
در ادامه این بیانیه آمده که افراد تا دندان مسلح حوثی، با آغاز حمله، مستقیما به مسجد روستا و تک تک منازل روستائیان هجوم برده و آنها را با زور اسلحه به زندان‌های مخفی خود در «مرکز بخش شبام» انتقال دادند.
مرکز عدالت امریکائی تأکید کرد افراد ربوده‌شده به شدت با «رفتارهای غیر انسانی» مواجه شده و برای اعتراف به پاره کردن «شعارنوشته‌ها»ی حوثی‌ها و عکس سرکرده‌های آنها و رهبران ایران از جمله عکس قاسم سلیمانی و حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان از روی دیوار خانه‌های خود و مسجد روستا ، تحت شکنجه جسمی و روحی قرار گرفتند.
یک شاهد عینی به نام ع-ص و بستگان یکی از ربوده شده‌ها به مرکز عدالت امریکائی گفت: «این شب وحشت بود. انتظار نداشتیم روزی فرا برسد که ما بدون داشتن امنیت در خانه‌هایمان بخوابیم اما این در زمان حوثی‌ها اتفاق افتاد. ما سراسیمه با شنیدن داد و بیداد مردان مسلح که به روستای ما هجوم آوردند، از خواب بیدار شدیم. آنها بدون رعایت هیچکدام از معیارهای اخلاقی و انسانی و به دور از وجدان و اعتقاد بازدارنده، کودکان و زنان را به وحشت انداختند و خویشان و اقوام ما را به زندان بردند؛ آن هم تنها به دلیل پاره کردن عکس رهبران حکومت ایران یا دادن شعار علیه آنها».
این شاهد عینی افزود: «در آن لحظه کودکان و زنان از شدت ترس به خود می لرزیدند. برخی از زنان با مشاهده مردان مسلح و قرار دادن اسلحه به طرف آنها، دچار شوک‌های مغزی و قلبی شدند.»
مرکز عدالت امریکائی در پایان بیانیه خود نوشت: «تدوام چنین حملاتی از سوی حوثی ها و نقض ابتدائی‌ترین اصول انسانی، فرصت پایان دادن به نزاع یمن و ایجاد صلح در این کشور جنگ‌زده که سازمان ملل به دنبال آن است را از بین می برد.»
این مرکز از شبه‌نظامیان حوثی خواست به این گونه رفتارها پایان داده و هر چه سریعتر افراد بازداشت شده در روستای«العره» را آزاد کنند.
همین طور این مرکز از دیگر سازمان‌های بین‌المللی خواست در کنار قربانیان این حوادث ایستاده و به آنها کمک کنند و به حوثی‌ها برای پایان دادن رفتارهای ضد انسانی فشار آورند.
براساس گزارش شبکه حقوق بشر یمن و 13 سازمان بین‌المللی، از سال 2015 تا پایان 2019، شبه‌نظامیان حوثی 65 هزار و 971 عملیات آدم‌ربایی علیه مردم یمن انجام داده‌اند که 3 هزار و 888 نفر از ربوده‌شدگان کودک بوده‌اند. حوثی‌ها علاوه بر این تمام رسانه‌ها و نشریاتی که قبل از ورود آنها به صنعاء، در این شهر فعالیت می‌کردند را تعطیل کرده و تنها به رسانه‌های همسو با ایدئولوژی و «منش انقلابی» خود اجازه فعالیت دادند.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید