تماس بایدن با عباس و نتانیاهو؛ تلاش‌ها برای ایجاد آتش‌بس ادامه دارد

محمود عباس خواستار از سرگیری مذاکرات فلسطینی‌ها با «کمیته چهارگانه» شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، در نخستین تماس تلفنی خود با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی پس از ورود به کاخ سفید در ژانویه گذشته، اوضاع جاری فلسطین و درگیری‌های اخیر میان اسرائیل و فلسطینی‌ها در نوار غزه را مورد بررسی قرار داد.

در این تماس، محمود عباس آمادگی خود را برای همکاری با آمریکا جهت پایان دادن به خشونت‌های جاری اعلام کرد و خواستار از سرگیری مذاکرات فلسطینی‌ها با «کمیته چهارگانه» و روشن شدن دورنمای صلح پایدار در منطقه براساس قطعنامه‌های سازمان ملل شد.

رئیس دولت خودگردان فلسطین، همچنین خواستار گسترش روابط دو جانبه با امریکا و همکاری‌های بیشتر دو طرف برای رفع هرگونه موانع پیشرو شد.
روابط امریکا با دولت خودگردان فلسطین بعد از روی کار آمدن دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق امریکا تیره شد و گفتگوهای صلح به رهبری کمیته چهارگانه شامل سازمان ملل، امریکا، اتحادیه اروپا و روسیه متوقف شد.
در این تماس تلفنی، رئیس جمهوری امریکا دیدگاه دولت متبوع خود درباره اقدامات یک جانبه اسرائیل در محله «شیخ جراح» شهر قدس و ادامه شهرک‌سازی در زمین‌های فلسطینیان را بیان کرد و به طرف فلسطینی وعده داد کمک‌های مالی امریکا به آنها را از سر بگیرد. این کمک‌ها در دوره ترامپ متوقف شده بود.

جو بایدن و بنیامین نتانیاهو
جو بایدن و بنیامین نتانیاهو

گفتگوی بایدن با نتانیاهو

بنا به گزارش «سی ان ان»، رئیس جمهوری امریکا همچنین تماس جداگانه‌ای با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، داشت.

در این تماس، نتانیاهو گفته است که «بایدن را در جریان عملیات جاری ارتش اسرائیل قرار داده و نحوه ادامه این عملیات در روزهای آینده را برای رئیس جمهور امریکا شرح داده است».

نخست وزیر اسرائیل از موضعگیری دولت امریکا درباره «حق دفاع اسرائیل از خود»، تشکر کرده است. علاوه بر این نتانیاهو به جو بایدن توضیح داده است که چگونه اسرائیل تمام تلاشش را به کار می‌گیرد تا به کسانی که ارتباطی با خشونت‌ها ندارند، آسیب نرسد و برای این منظور پیش از حمله به برج‌های غزه، دستور تخلیه آنها را داده بود.

بنا به گزارش «سی ان ان»، هنوز روشن نیست که این تماس تلفنی پیش از حمله اسرائیل به برج «الجلا» بوده یا پس از آن، اما سخنگوی کاخ سفید می‌گوید مقامات امریکا از همتایان اسرائیلی خود خواستند که سلامت و امنیت روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه‌های مستقل را تأمین کند.


دو دستگی در میان دموکراتها


روزنامه «وال استریت ژورنال»، در شماره روز شنبه خود فاش کرد که بر سر حمایت امریکا از اسرائیل در حزب دموکرات دو دستگی ایجاد شده است. جناح چپ گرای این حزب با مقوله «حق دفاع اسرائیل از خود» دولت بایدن مخالفت کرده و بر کاخ سفید فشار وارد می‌کند که هرچه زودتر به جنگ جاری میان اسرائیل و فلسطینی‌ها پایان دهد. آنها خواهان استفاده دولت فعلی امریکا از موضوع کمک‌های مالی ایالات متحده به اسرائیل برای فشار وارد کردن بر نتانیاهو جهت پایان دادن به حملات نظامی ارتش اسرائیل هستند.
اما همین راستا، «وال استریت ژورنال» می‌گوید رهبران دموکراتها مانند چاک شومر رئیس اکثریت در مجلس سنا، باب منندز رئیس کمیته روابط خارجی در مجلس سنا و ستنی هویر رئیس اکثریت در مجلس نمایندگان از اسرائیل حمایت می‌کنند.
در مقابل، 20 نماینده دموکرات در مجلس نمایندگان، با نوشتن نامه‌ای به بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده، از او خواستند با به کارگیری فشارهای دیپلماتیک بر اسرائیل، مانع بیرون راندن فلسطینی‌ها از شهر قدس شود.
در این میان، با وجود جدال داخل حزب دموکرات امریکا بر سر نزاع اسرائیل و فلسطینی‌ها، اکثریت جمهوری‌خواهان در دو مجلس سنا و نمایندگان از اسرائیل حمایت می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید