کارشناس آمریکایی: ایران در پی تبدیل سوریه به پایگاهی برای جنگ با اسرائیل است

نیکلاس هراس:هدف ایران از كنسولگری در حلب، توسعه‌طلبی و آموزش شبه‌نظامیان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

طی روزهای گذشته محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در در اقدامی غافلگیرکننده از افتتاح کنسولگری این کشور در شهر حلب سوریه خبر داد. همزمان ایران به تجهیز و آموزش گروه‌های شبه نظامی فرقه‌گرا تحت حمایت خود ادامه می‌دهد و نیروهای بیشتری از جنگجویان سوری را به آنها ملحق می‌‌کند.
نیکلاس هراس، تحلیلگر ارشد «موسسه تحقیقات و مطالعات استراتژیک آمریکا» در این باره گفت:«تهران استراتژی خود را برای تبدیل سوریه به کشوری تابع سیاست‌های تهران، پنهان نمی کند. این کشور تلاش می‌کند تا سوریه را به عنوان پایگاه عملیات طولانی مدت برای سپاه پاسداران تبدیل و برای هرگونه جنگ احتمالی با اسرائیل آماده کند».
این کارشناس آمریکایی در مصاحبه‌ای با «العربیه» افزود:«افتتاح کنسولگری ایران در حلب بخشی اساسی از تلاش‌های تهران برای ایجاد روابطی ویژه با برخی از ساکنان آن منطقه است».
این کارشناس گفت: «دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریكا نمی‌خواهد که حضور ایران در سوریه مانعی برای رسیدن به او به توافق هسته‌ای جدید با تهران شود».
او افزود:« تیم بایدن به نفوذ اجتماعی و سیاسی ایران در جامعه سوریه اهمیت نمی‌دهد، بلکه به این موضع که چگونه سپاه پاسداران سوریه را به گذرگاهی برای رساندن موشک‌‌های نقطه زن به لبنان تبدیل کند، می‌نگرد.»

بسیج شبه نظامیان در منطقه المیادین


در همین حال دیدبان حقوق بشر سوریه دو روز پیش گزارش داد که ایران به جذب گروه‌های مسلح تحت حمایت خود و اعزام آنها به شهر المیادین سوریه اقدام کرده است.
این سازمان حقوق بشری گفت، شبه نظامیان وابسته به ایران 58 ستیزه‌جوی جدید که اواخر آوریل گذشته به صفوف آنها پیوسته بودند را به طور کامل آموزش داده‌اند.
دیدبان حقوق بشر تاکید کرد که این افراد شبه نظامی در ماه چیزی در حدود 30 دلار به عنوان دستمزد و یک سبد غذایی دریافت می‌کنند. علاوه بر این خانواده‌های شبه نظامیان برای معالجه از در مراکز درمانی ایران در سوریه به صورت مجانی استفاده می‌کنند.
تهران با استفاده از شرایط جنگی که نزدیک به یک دهه کشور سوریه گرفتار آن شده، علاوه بر کنترل منازل آوارگانی که از خانه‌های خود گریختهاند، به مسلح کردن شبه نظامیان فرقه‌گرا در سوریه ادامه داده و برخی از مناطق استان دیر الزور را به مقرهای نظامی تبدیل کرده است.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه از افتتاح کنسولگری کشورش در شهر حلب با هدف گسترش دامنه «همکاری‌های فرهنگی ، اقتصادی و تجاری» بین ایران و سوریه خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید