نشست سازمان همکاری اسلامی؛ سعودی خواستار توقف حملات اسرائیل شد

وزیر خارجه سعودی از جامعه بین‌المللی خواست تا برای پایان دادن به اقدامات اسرائیل فوراً مداخله کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان همکاری اسلامی، روز یکشنبه 26 اردیبهشت، به درخواست پادشاهی عربی سعودی، یک نشست اضطراری برای بحث درباره تشدید تنش‌ها در فلسطین برگزار کرد.

در آغاز این نشست که به صورت مجازی برگزار شد، شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه سعودی گفت:«اسرائیل در حال نقض آشکار حقوق فلسطینی‌ها است. ما تصرف و اشغال خانه‌های فلسطینیان در شهر قدس را محکوم می‌کنیم.»

وزیر امور خارجه سعودی با تأکید بر اینکه قدس شرقی سرزمینی فلسطینی است گفت «تعدی به آن را قبول نمی‌کنیم» . او همچنین تاکید کرد که پادشاهی عربی سعودی ضمن رد قاطعانه اقدامات اسرائیل در نقض آشکار حقوق فلسطینان، خواستار پایان فوری تشدید تنش‌ از سوی اسرائیل است.»

فبصل بن فرحان تأکید کرد، سعودی از جامعه جهانی می‌خواهد، تا در قبال نقض فاحش حقوق فلسطینی‌ها توسط اسرائیل به مسئولیت‌های خود عمل کند و برای پایان دادن به اقدامات اسرائیل فوراً مداخله کند.

وی ادامه داد: «ما بار دیگر از ابتکار صلح عربی برای برقراری ثبات، آرامش و رفاه حمایت می کنیم. این ابتکار حقوق فلسطینیان را در تاسیس کشورشان به پایتختی قدس شرقی تضمین می‌کند».

فیصل بن فرحان در پایان تأکید کرد که پادشاهی سعودی از همه تلاش‌ها برای پیشبرد ابتکارات صلح حمایت می‌کند.»

اظهارات وزیر امور خارجه فلسطین

در همین حال ریاض المالکی، وزیر امور خارجه فلسطین نیز گفت: «ما به حاكمیت عربی، اسلامی و مسیحی بر فلسطین پایبند هستیم و اقدامات اسرائیل و اعمال خصمانه‌اش این کشور علیه عرب‌ها، مسلمانان و هنجارهای بین‌المللی است»

او افزود:«ما از ماشین جنگ اسرائیلی نمی‌ترسیم و از حقوق خود عقب نشینی نخواهیم کرد. مردم فلسطین زیر ظلم نظام آپارتاید اسرائیل قرار دارند. آنها از سرزمین‌ها و حقوق خود محروم می‌شوند».

المالکی در ادامه سخنانش گفت: «اقدامات اسرائیل در نقض حقوق فلسطینی‌ها در قدس باعث انتفاضه‌ فلسطینی‌ها شد. شهرک‌نشینان به خانه‌های فلسطینیان در کرانه باختری و قدس حمله می‌کنند. بمباران وحشیانه اسرائیل باعث آوارگی بیش از 10 هزار شهروند فلسطینی از خانه‌های خود در غزه شده است. ما باید از حقوق خود در مسجد الاقصی و همه اماکن مقدس فلسطین دفاع کنیم».

وزیر امور خارجه فلسطین خواستار تشکیل یک جبهه بین‌المللی برای مقابله با نقض سیستماتیک قوانین بین‌المللی توسط اسرائیل و اعمال تحریم اقتصادی و سیاسی علیه تل‌آویو شد».

غزه
غزه

در همین رابطه، قطعنامه پایانی نشست سازمان همکاری اسلامی شامل محکومیت «حملات وحشیانه اسرائیل علیه فلسطینی‌ها» و ارسال پیامی برای شورای امنیت سازمان ملل متحد و درخواست دخالت فوری برای جلوگیری از ادامه تجاوزات اسرائیل به سرزمین‌های فلسطینی صادر شد.

گفتنی است که تشدید خشونت بین اسرائیل و حماس که از روز دوشنبه آغاز شده، تاکنون به کشته شدن 145 نفر از جمله 39 کودک فلسطینی و بیش از یک هزار زخمی در نوار غزه منجر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید