ارتش اسرائیل: حماس بهای حملات خود را خواهد پرداخت

132 کشته در غزه و11 کشته در کرانه باختری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در ششمین روز بمباران مستمر نوار غزه توسط اسرائیل و بالا رفتن شمار قربانیان، ارتش اسرائیل روز شنبه 15 می 2021، اعلام کرد در 24 ساعت گذشته «دستاوردهای میدانی علیه اهداف استراتژیک حماس و جنبش جهاد اسلامی» کسب کرده و حماس بهای حملات موشکی خود را خواهد پرداخت.

بر اساس بیانیه ارتش اسرائیل، این کشور در پاسخ به شلیک دو هزار موشک از سوی حماس، چند مرکز اطلاعاتی و سکوهای پرتاب موشک این جنبش را هدف قرار داده و منهدم کرد.

موج جدیدی از موشک‌های فلسطینی صبح روز جمعه منطقه «بئر السبع» را هدف قرار داده و موجب به صدا در آمدن آژیر خطر در این منطقه شد.

در منطقه أسدود هم یک مخزن مواد سریع‌الاشتعال هدف موشک‌های حماس قرار گرفت و آتش‌سوزی گسترده‌ای به وجود آورد. مناطق مختلفی در أسدود و عسقلان هم موشک‌باران شدند.

علی‌رغم تلاش‌های دیپلماتیک برای کاهش تنش، در ساعات ابتدایی روز شنبه جنگنده‌های اسرائیل نوار غزه را بمباران کردند.

از زمان آغاز درگیری‌ها تا کنون بیش از 132 نفر از جمله 32 کودک و 20 زن کشته شده‌اند. به گفته مسئولان بهداشتی فلسطین تا کنون 950 نفر هم زخمی شده‌اند.

قربانیان درگیری‌های جاری به نوار غزه محدود نشده و در کرانه باختری هم 11 نفر در درگیری معترضان و نیروهای امنیتی اسرائیل کشته شدند.

در سوی مقابل و در اسرائیل هم تا کنون 8 نفر از جمله دو کودک و 6 شهروند غیرنظامی کشته شده‌اند.

علی‌رغم اینکه درگیری‌ها و موشک‌پرانی‌ها از دو سو ادامه دارد، خبرنگار «العربیه» روز شنبه از احتمال برقراری آتش‌بس در روز یکشنبه خبر داد. یک منبع امنیتی اسرائیلی به روزنامه «یدعوت احرونوت» این کشور گفت که عملیات نظامی علیه غزه ممکن است تا یکشنبه ادامه یابد. او گفت: «اگر دستاوردهای نظامی در غزه ادامه داشته باشد، منطقی است که آتش‌بس برقرار شود.»

با این حال این منبع امنیتی تاکید کرد که محقق کردن اهداف نظامی اسرائیل ممکن است دو روز طول بکشد، پیش از آنکه فشارهای بین‌المللی برای پایان درگیری‌ها آغاز شود.

آویو کوخافی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل اما گفت: «حماس با پرتاب موشک به سوی اسرائیل اشتباه بزرگی مرتکب شد و ارتش بر اساس برنامه‌های از پیش طراحی شده به این موضوع واکنش نشان خواهد داد و هنوز مراحل انجام‌نشده‌ای از این برنامه آماده شده وجود دارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید