تظاهرات همبستگی با غزه در کرانه باختری؛ تظاهراتی مشابه در مرز اردن و لبنان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با ادامه بمباران نوار غزه از سوی اسرائیل، راهپیمایی‌هایی در مرزهای این کشور با کرانه باختری، اردن لبنان به راه افتاد و درگیری‌هایی بین فلسطینی‌هایی که در اعتراض به اقدامات خشونت‌بار روزهای گذشته تجمع کرده بودند، با نیروهای اسرائیلی درگرفت.

خبرنگار «العربیه» گزارش کرد که در جریان درگیری‌ها در کرانه باختری 5 فلسطینی کشته شدند.

نیروهای امنیتی اسرائیل در شهرهای الخلیل، جنین و شهرهای دیگر به سوی معترضان گازاشک‌آور شلیک کردند.
ده‌ها معترض لبنانی به حملات اسرائیل علیه فلسطینیان نزدیک از مرز عبور کرده و به شهرک اسرائیلی المطله نزدیک شدند. تانک‌های اسرائیلی به ده‌ها نفر در نزدیکی مرز لبنان گلوله‌های هشداردهنده شلیک کردند.

تظاهرات در امان اردن
تظاهرات در امان اردن

درگیری بین تظاهرکنندگان فلسطینی و نیروهای اسرائیلی در مناطق مختلف کرانه باختری منجر به زخمی شدن تعدادی از آنان در تظاهرات شرق نابلس شد. برخی زخمی‌شدگان نیز به بیمارستان الخلیل منتقل شدند.
وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد در درگیری‌های روز جمعه، 100 نفر در کرانه باختری زخمی شدند.

برخی از مجروحانی که در مجتمع بیمارستانی در رام‌الله تحت مداوا قرار گرفتند، از ناحیه پایین‌تنه هدف گلوله مستقیم قرار گرفته بودند. برخی دیگر هم از ناحیه سر با گلوله پلاستیکی مجروح شده بودند.

همزمان جنبش اعلام کرد راهپیمایی‌هایی به سمت مناطق مرزی به راه انداخته است. در نتیجه این راهپیمایی‌ها، درگیری‌هایی در گذرگاه "الجمله" در جنین رخ داد.

فتح در بیانیه خود اعلام کرد که اسرائیل ورودی‌های منطقه شیخ جراح را بسته و آنجا را به یک پادگان نظامی تبدیل کرده است. جنبش فتح خواستار همبستگی فلسطینی‌ها در نبرد دفاع از قدس شد.

رسانه‌های اسرائیلی گزارش کردند که مصر آتش بس 12ساعته بین اسرائیل و گروه‌های فلسطینی را پیشنهاد داد.

همزمان اسرائیل برای پنجمین روز متوالی بمباران هوایی، زمینی و دریایی نوار غزه را ادامه داده و در نتیجه این بمباران تا کنون 119 فلسطینی از جمله چند کودک کشته شدند. سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که طی 40 دقیقه 160 جنگنده اسرائیلی به 150 هدف در غزه حمله کردند.

جسد کودک فلسطینی که بر اثر حملات موشکی اسرائیل زیر آوار مانده است
جسد کودک فلسطینی که بر اثر حملات موشکی اسرائیل زیر آوار مانده است

خبرنگار "العربیه" گزارش کرد، سربازان اسرائیلی در مناطق مرزی در حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند ولی هنوز هیچ نشانه‌ای از عملیات نظامی زمینی دیده نمی‌شود.

مقامات اسرائیلی می‌گویند حماس در حال آماده‌سازی برای جنگی دو ماهه است‌.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید