بایدن در تماس با نتانیاهو: اسرائیل حق دارد از خود دفاع كند

موشک‌باران مجدد اسرائیل وبه صدا در آمدن آژیر خطر در حیفا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریكا، شامگاه چهارشنبه اعلام كرد كه طی تماسی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل ابراز امیدواری كرد درگیری‌ها با فلسطینی ها زودتر پایان یابد.

بایدن ضمن محکوک‌کردن حملات موشکی حماس، گفت: «انتظار و امید من این است كه این مساله زودتر خاتمه يابد، اما اسرائیل حق دارد از خود دفاع كند.»

رئیس‌جمهوری آمریکا در پی تشدید بمباران و موشک‌پرانی متقابل بین اسرائیل و فلسطینی‌ها، از نتانیاهو خواست «آرامش پایدار را بازگرداند.»

کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد بایدن گفته معتد است مساله قدس باید مکانی برای صلح باشد.»

پیش از این وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده بود که آنتونی بلینکن روز چهارشنبه با نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل صحبت کرده و نگرانی های خود را در مورد حملات موشکی از غزه ابراز داشته و خواستار کاهش تنش و خشونت شد.

بلینکن همچنین گفته ایالات متحده یک دیپلمات ارشد را به خاورمیانه می فرستد تا اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها را به پایان‌دادن به خشونت "وحشتناک" ترغیب کند و افزود که اسرائیل وظیفه دارد تا از کشتار غیرنظامیان جلوگیری کند.

سقوط برجی در غزه  در نتیجه بمباران هوایی اسرائیل
سقوط برجی در غزه در نتیجه بمباران هوایی اسرائیل

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: "تصاویری که دیشب منتشر شد هولناک است. کشته شدن هر غیرنظامی فاجعه است. من از معاون دستیار وزیر امور خارجه (برای امور اسرائیل و فلسطین) هادی عمرو خواستم که بلافاصله به منطقه برود تا با اسرائیلی ها و فلسطینی ها، از طرف من ورئیس جمهوری بایدن همه را به پایان‌دادن خشونت تشویق کند».

سامح شكری، وزیر امور خارجه مصر هم شامگاه چهارشنبه در تماس با همتای اسرائیلی خود گابی اشكنازی بر لزوم توقف حملات اسرائیل به سرزمین‌های فلسطینی و اهمیت تلاش برای جلوگیری از تنش‌رایی و توسل به ابزارهای نظامی تاکید کرد.

موشک‌باران مجدد

به گزارش خبرنگار «العربیه»، موشک‌باران تل‌آویو و شهرهای مرکزی اسرائیل در اولین ساعات پنجشنبه از سوی غزه آغاز شد و گنبد آهنین برخی موشک‌ها را رهگیری کرد. آژیرهای خطر در تل آویو و شهرهای مرکزی به صدا درآمدند.

همچنین آژیرهای خطر برای اولین بار در حوالی شهر حیفا در شمال اسرائیل به صدا درآمد. یک موشک نیز روی ساختمانی در ریشون لتزیون، جنوب تل‌آویو سقوط کرد.

گفتنی است ارتش اسرائیل از انجام 500 حمله به اهدافی در غزه خبر داد و گفت در این هفته حدود 1500 موشک از غزه به سمت اسرائیل شلیک شد.

افزایش قربانیان و کشتن رهبران میدانی حماس

منابع پزشکی فلسطینی چهارشنبه شب تأیید کردند که در نتیجه حملات اسرائیل به نوار غزه، 65 نفر از جمله 16 کودک ، 5 زن و یک کهنسال کشته و 365 تن دیگر زخمی شدند.

رسانه‌های فلسطینی نیز گزارش دادند که بمباران جدید اسرائیل علیه نوار غزه، شامگاه چهارشنبه، باعث سقوط «برج الشروق» در غزه با چهار موشک شد که در نتیجه آن 3 نفر نفر کشته شدند.

ارتش اسرائیل از هدف‌ قرار دادن رهبران میدانی حماس از جمله بایم عیسی، جمعه طلحه ، جمال زبده و حازم خطیب خبر داد، و حماس هم کشته شدن 4 رهبر نظامی خود را در بمباران روز چهارشنبه تأیید کرد.

خودروهای آتش‌گرفته در نتیجه موشک‌پرانی حماس به تل‌آویو
خودروهای آتش‌گرفته در نتیجه موشک‌پرانی حماس به تل‌آویو

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید