آمریکا: حوثی‌ها «فرصت بزرگ» صلح را از بین بردند

نرمش بایدن در قبال حوثی‌ها به سود ایران تمام شده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا شامگاه پنجشنبه 23 اردیبهشت ضمن محکوم‌کردن مخالفت شبه‌نظامیان حوثی با ابتکار صلح یمن و ادامه حملات نظامی به استان مارب، آنان را به از بین بردن یک «فرصت بزرگ» برای صلح متهم کرد.
واشینگتن امتناع اخیر حوثی‌ها از ملاقات با مارتین گریفیتس نماینده سازمان ملل در امور یمن که یک «توافق عادلانه» برای آتش بس را پیشنهاد داده بود، اتلاف فرصت رسیدن صلح تلقی کرد.
ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در حساب توئیتر خود اعلام کرد، سازمان ملل متحد یک پیشنهاد منصفانه و توافقی عادلانه برای جلوگیری از تشدید جنگ در یمن ارائه داده، اما حوثی‌ها به ادامه جنگ در مارب و رد ملاقات با نماینده سازمان ملل، این فرصت را از بین بردند.
او افزود: «ما از جامعه بین المللی می‌خواهیم فشارها را بر حوثی‌ها افزایش دهند تا با آتش‌بس فوری در سراسر یمن موافقت کنند».
در همین حال لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، نقض مکرر آتش‌بس از سوی حوثی‌ها را محکوم کرد.
او گفت که علیرغم اقدامات سازنده دو دولت یمن و سعودی، شبه‌نظامیان حوثی علاقه‌ای به دستیابی به صلح در یمن ندارند.

توقف فوری جنگ

شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز روز گذشته در بیانیه‌ای که مورد تایید همه اعضای این شورا قرار گرفت، خواستار «توقف فوری جنگ» در یمن به ویژه در مارب شد.
در این بیانیه آمده است که «تنها آتش‌بس دائمی و تفاهم سیاسی می تواند به درگیری و بحران انسانی در یمن پایان دهد».

پانزده عضو شورای امنیت همچنین حمایت خود را از مارتین گریفیتس، فرستاده سازمان ملل که پس از انتصاب خود به عنوان معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه از سمت خود کناره گیری خواهد کرد، ابرازی امیدواری کردن حوثی ها به زودی با او ملاقات کنند».

نرمش بایدن در قبال حوثی‌ها

از سوی دیگر، بسیاری از ناظران معتقدند نرمش دولت بایدن در برابر شورشیان حوثی به نفع رژیم ایران تمام شده، که در حال مذاکره با آمریکا برای برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی است.

به گزارش «بلومبرگ»، بایدن در نخستین روزهای ریاست جمهوری خود باعث توقف پشتیبانی نظامی ایالات متحده از ائتلاف عربی شد که در برابر شورشیان مورد حمایت تهران مقاومت می‌کرد، فروش تسلیحات به رهبران ائتلاف، یعنی پادشاهی عربی سعودی و امارات متحده عربی، را موقتاً متوقف کرد، و تعیین حوثی‌ها به عنوان یک گروه تروریستی که توسط رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، دونالد ترامپ، انجام شده بود را لغو کرد.
بلومبرگ می‌گوید: «چیزی که واشینگتن روی آن حساب نکرده بود اما عزم متعصبانه حوثی‌ها برای نبرد و منفعت ایران در ترغیب آنها به ادامه جنگ بود. طی هفته‌های اخیر شواهد فراوانی از سوءنیت حوثی‌ها و ایرانی‌ها مشاهده کرده‌ایم. شورشیان طرح صلح ریاض را رد کرده و حملات موشکی و پهپادی خود به زیرساخت‌های نفتی سعودی را افزایش داده‌اند. آنها همچنین حملات خود برای به دست گرفتن کنترل بیشتر کشور را گسترش داده‌اند. تلاش‌های آنها اکنون معطوف به شهر مآرب در استان غنی از هیدروکربن در شرق صنعا پایتخت یمن است.»
در همین حال، به گفته بلومبرگ، تهران تسلیحات فراوانی به یمن ارسال کرده است. همین هفته یک ناوچه پر از سلاح به مقصد یمن را نیروی دریایی ایالات متحده رهگیری کرد، اما هنوز معلوم نیست چند تا از این کشتی‌ها هر دفعه به یمن می‌رسند. مقامات ایرانی آشکارا به تأمین فناوری پهپادی و محصولات موشکی برای حوثی‌ها مباهات می‌کنند.
از نظر بلومبرگ، آمریکا دست خود را در قبال یمن بسته در حالی که لندرکینگ، فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن، را نه حوثی‌ها و نه ایرانی‌ها هیچ‌کدام حاضر نشده‌اند ملاقات کنند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده هم به جای هرگونه پیشرفتی روی زمین، به صدور بیانیه‌هایی در سرزنش شورشیان به دلیل از دست دادن «یک فرصت مهم برای نشان دادن تعهد خود به صلح» بسنده کرده است.
در همین حال، اکانت توییتر وزارت خارجه آمریکا در امور خاورمیانه خبر داده لندرکینگ، فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن، از سفیر بریتانیا، کارن پیرس بابت تلاش‌های انگلیس برای ایجاد صلح در یمن تشکر کرده است. هر دو سفیر از حوثی‌ها خواسته‌اند تا بلافاصله حمله خود به مآرب را متوقف کرده و آتش‌بس گسترده و سراسری را به خاطر مردم یمن بپذیرند.
اکانت توییتر وزارت خارجه آمریکا تاکید می‌کند که فقط از طریق همکاری با یکدیگر می‌توانیم راه حلی بلندمدت برای مناقشه یمن پیدا کنیم.

وزارت خارجه آمریکا افزود که لندرکینگ با سفارتخانه‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره تلاش‌ها برای دستیابی به آتش‌بس و شروع مجدد گفتگوهای سیاسی فراگیر و تهدید جدی که حمله حوثی‌ها برای صلح ایجاد می‌کند تماس گرفته و صحبت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید