در نتیجه حملات اسرائیل 30 فلسطینی از جمله 10 کودک کشته شدند

هشدار درباره جنگ همه‌جانبه؛ جلسه شورای امنیت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

منابع پزشکی خبر دادند در نتیجه حملات هوایی به نوار غزه، روز سه شنبه، 30 فلسطینی از جمله 10 کودک کشته، و 203 تن دیگر زخمی شدند.

جنگنده های اسرائیلی شامگاه سه شنبه اهداف جدیدی را در نوار غزه، از جمله برج و بندری که به عنوان انبار سلاح و مهمات گروه حماس، مورد استفاده قرار می گرفت، بمباران کردند. این در حالی است که حزب لیکود اسرائیل خواستار کشتن همه رهبران حماس در غزه شد.

آویو کوچاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل سه شنبه شب در یک کنفرانس خبری متعهد شد که عملیات در غزه را گسترش دهد و گفت که "حماس هزینه سنگینی را پرداخت خواهد کرد". او افزود که "حملات ما رهبران حماس و زیرساخت های غزه را هدف قرار داد."

رئیس ستاد اسرائیل بر ادامه "هدف قرار دادن انبارهای اسلحه و مکانهای تولید آنها در غزه" تأکید کرد.

بمباران غزه
بمباران غزه

واکنش‌ها

در همین راستا منابع دیپلماتیک خبر دادند شورای امنیت سازمان ملل یک جلسه اضطراری جدید را در مورد افزایش درگیری‌ها بین اسرائیل و فلسطینی‌ها روز چهارشنبه برگزار می کند.

این دومین جلسه غیر علنی طی سه روز گذشته است که به درخواست تونس، نروژ و چین برگزار می‌شود. جلسه روز دوشنبه گذشته که به درخواست تونس منعقد شد، بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، به دلیل عدم تمایل ایالات متحده به تصویب قطعنامه، بدون هیچ گونه اعلامیه مشترک توسط شورا پایان یافت.

در همین حال، تور وینسلند، نماینده سازمان ملل در خاورمیانه، روز سه شنبه هشدار داد که افزایش خشونت بین اسرائیل و حماس، که نوار غزه را کنترل می کند، منجر به «جنگ همه‌جانبه» خواهد شد.

وینسلند از هر دو طرف خواست بلافاصله آتش بس را اجرا کنند و افزود: «ما به سمت جنگ همه‌جانبه می رویم. رهبران همه طرفها باید مسئولیت تنش‌زدایی را به عهده بگیرند.»

کاخ سفید نیز روز سه شنبه، حملات موشکی حماس به اسرائیل را محکوم کرد و گفت که هنوز خواهان راه حل دو کشور، برای پایان دادن به نزاع اسرائیل و فلسطین است.

علاوه بر این، استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد که تلاش‌ها برای کاهش تنش میان اسرائیل و فلسطینیان ادامه دارد و دبیرکل سازمان، آنتونیو گوترش، "به دلیل افزایش تعداد قربانیان، از جمله کودکان، در نتیجه حملات هوایی اسرائیل به غزه در پاسخ به کشته‌شدن اسرائیلی‌ها طی حملات موشکی که از سوی غزه انجام گرفت.»

رابرت کولویل سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز به خبرنگاران در ژنو گفت: "ما همه انواع خشونت و همه انواع تحریک به خشونت، تفرقه قومی و تحریک علیه یکدیگر را محکوم می کنیم.»

او افزود: "نیروهای امنیتی اسرائیل باید اجازه آزادی بیان، اجتماعات و تشکل‌ها را بدهند و نباید از زور علیه کسانی که به طور مسالمت آمیز از حقوق خود استفاده می کنند اقدام شود."

حملات فلسطینی‌ها

در همین حال، گروه‌های فلسطینی به پرتاب راکت به سمت شهرهای اسرائیلی در نوار غزه ادامه دادند. خبرنگار "العربیه" از زخمی شدن دو خانه در عسقلان خبر داد .

این در حالی است كه منابع پزشكی اسرائیلی تأیید كردند كه تعداد مصدومان در عسقلان به 31 نفر افزایش یافته و وضعیت یك نفر وخیم گزارش شده است.

یک موشک حماس ساختمانی را در حومه هولون تل‌آویو هدف قرار داد و 3 نفر را به شدت زخمی کرد و موشک دیگری به یک اتوبوس در تل‌آویو اصابت کرد.

ارتش اسرائیل اظهار داشت که سیستم دفاعی گنبد آهنین در عسقلان با نقص فنی روبرو شده و ترمیم شد.

ارتش اسرائیلی همچنین از کشته شدن ایاد فتحی، فرمانده سامانه موشکی حماس خبر داد.

خودروهای آتش گرفته در نتیجه پرتاب موشک‌های حماس
خودروهای آتش گرفته در نتیجه پرتاب موشک‌های حماس

آغاز درگیری‌ها

این درگیری ها زمانی آغاز شد که صدها فلسطینی در ده روز آخر ماه رمضان در مسجدالاقصی اعتکاف کردند و از ورود اسرائیلی‌ها به آن جلوگیری کردند.
اسرائیل "روز دوشنبه ، به مناسب «روز وحدت قدس»، در سالگرد اشغال و الحاق قدس شرقی در 1967به مسجدالاقصی حمله کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید