حملات زمینی و دریایی اسرائیل به غزه؛ شورای امنیت جلسه اضطراری برگزار می‌کند

کشته‌شدن 53 فلسطینی از جمله 14 کودک و 3 زن در مقابل 6 اسرائیلی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرنگار «العربیه» گزارش داد ظهر چهارشنبه هواپیماهای «اف 16» و بالگردهای آپاچی به شمال غزه حمله کردند و ناوهای جنگی نیروی دریایی اسرائیل نیز ده‌ها پرتابه به ساحل غزه شلیک کردند.

این در حالی است که طبق اعلام منابع پزشکی فلسطین در نتیجه تشدید حملات نظامی اسرائیل به غزه تعداد قربانیان به 53 نفر از جمله 14 کودک و 320 نفر زخمی افزایش یافت. در مقابل 6 اسرائیلی نیز کشته شدند.

Advertisement

از سوی دیگر گردان‌های «قسام» شاخهٔ نظامی سازمان «حماس» اعلام کردند یک خودروی نظامی اسرائیلی را با موشک "کورنت" هدف قرار داده اند. به گفته منابع نظامی اسرائیل این حمله منجر به کشته شدن یک سرباز اسرائیلی و زخمی شدن سه نفر دیگر شد.

همزمان، ارتش اسرائیل از کشته شدن رئیس دستگاه امنیتی اطلاعات حماس خبر داد. این در حالی است که هواپیماهای جنگی اسرائیل منزل صلاح دهمان یکی از رهبران حماس را هدف قرار دادند. سازمان"جهاد اسلامی" نیز از کشته شدن 3 فرمانده واحد موشکی خود در بمباران اسرائیل علیه غزه خبر داد.

وضعیت اضطراری در شهر لاد

از سوی دیگر، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، روز چهارشنبه، در شهر لاد به دلیل تظاهرات اقلیت عرب این شهر، وضعیت اضطراری اعلام کرد.
نتانیاهو در بیانیه‌ای که توسط دفترش منتشر شد، گفت كه در پاسخ به "شورش" اقلیت عرب در پی كشته شدن یک شهروند عرب اسرائیلی در این شهر، با اعلام وضعیت اضطراری موافقت کرده است.

پلیس محلی تأیید کرده است که شهر مختلط 77 هزار نفری لاد ( 47 هزار یهودی و 23 هزار عرب) واقع در حومه تل‌آویو، شب گذشته شاهد درگیری‌های شدید بود.

جلسه اضطراری شورای امنیت

همزمان با شدت گرفتن تنش‌ میان فلسطینی‌ها و اسرائیل، منابع دیپلماتیک خبر داداند شورای امنیت سازمان ملل یک جلسه اضطراری جدید شامگاه چهارشنبه 22 اردیبهشت، برگزار می کند.

شاهزاده فیصل بن‌فرحان، وزیر امور خارجه سعودی ضمن اعلام مخالفت قاطع ریاض با اقدام اسرائیل نسبت به تخلیه اجباری خانه‌های فلسطینیان در قدس شرقی و تحمیل حاکمیت اسرائیل، اعلام کرد پادشاهی عربی سعودی هر گونه اقدام یک جانبه‌ای که قطعنامه‌های سازمان ملل را نقض و روند صلح و تضعیف می‌کند را به شدت محکوم می‌کند.

شاهزاده فیصل بن فرحان ضمن تاکید بر حمایت سعودی از ملت فلسطین گفت، ریاض از همه تلاش‌ها برای دستیابی به یک راه حل عادلانه و جامع که منجر به تشکیل کشور مستقل در مرزهای 1967 شود پشتیبانی می‌کند.

در همین حال مصر، تلاش کرده که با برقراری تماس‌هایی با حماس و اسرائیل از تشدید تنش و درگیری نظامی در نوار غزه جلوگیری کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید