آمریکا: ایران با ارسال سلاح به حوثی‌ها درگیری در منطقه را گسترده‌تر می‌کند

ایران مبدأ محموله سلاح غیرقانونی کشف شده در دریای عرب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کریستوفر هانزل، سفیر آمریکا در یمن، روز سه شنبه 21 شهریور، تاکید کرد محموله عظیم اسلحه‌ای که نیروی دریایی آمریکا طی چند روز گذشته در دریای عرب توقیف کرد از سوی ایران به حوثی‌ها ارسال شده بود.

هانزل در پیامی که از وبسایت سفارت آمریكا در شبکه «توئیتر» منتشر شد، گفت: «یک بندر ایرانی ایستگاه محموله سلاحی بود که در دریای عرب رهگیری و توقیف شد».

او گفت:«این سلاح شامل هزاران موشک ضد تانک، تفنگ، صدها مسلسل، اسلحه تک تیرانداز و نارنجک انداز بوده است».

هانزل با اشاره به اینکه این محموله عظیم در حال انتقال به حوثی‌های یمن بود، اظهار داشت: « ادامه ارسال سلاح به حوثی‌ها از سوی اسران، درد و رنج مردم یمن را طولانی‌تر و درگیری منطقه‌ای را گسترده‌تر می‌کند».

ایران مبدأ محموله سلاح غیرقانونی کشف شده

روز یکشنبه 9 ماه مه، وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، در بیانیه‌ای اعلام کرد بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد ایران مبدأ محموله سلاح غیرقانونی کشف و ضبط شده در دریای عرب است.

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا به خبرگزاری «آسوشیتدپرس» گفت، تحقیقات اولیه نیروی دریایی آمریکا نشان داد که محموله سلاح های توقیف شده در دریای عرب از ایران بوده است.

او گفت با وجود تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه یمن، تهران بار دیگر با مسلح کردن حوثی‌ها در یمن قطعنامه‌های سازمان ملل را نقض کرده است.

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا، روز شنبه اعلام کرد در تاریخ 6 تا 7 مه 2021،محموله‌های غیرقانونی اسلحه را از یک کشتی بدون تابعیت در آب بین المللی شمال دریای عرب توقیف کرد.

تضعیف تلاش‌های صلح توسط ایران

وزیر اطلاع رسانی یمن نیز در سلسله توییتی نوشت: «رژیم ایران با ارسال اسلحه به حوثی‌ها عملا تلاش‌های صلح را تضعیف می‌کند و محموله توقیف شده اسلحه که تهران برای شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی فرستاده تاکیدی است بر ادامه قاچاق سلاح‌های ایرانی به شبه‌نظامیان و استفاده ابزاری از آنان برای اجرای طرح توسعه‌طلبانه، گسترش هرج و مرج و تروریسم در منطقه و تهدید منافع بین‌المللی. رژیم ایران به هدف تشدید جنگ و درگیری در یمن و تضعیف تلاش‌های آتش بس در کشور، تأمین شبه‌نظامیان سلاح به موشک‌ها و پهپادها با استفاده از شبکه های قاچاق، را متوقف نکرده است.»

گفتنی است که محموله‌ اسلحه که روز یکشنبه در دریای عرب توقیف شد، اولین محموله قاچاق اسلحه از ایران برای حوثی‌ها نیست بلکه در سال‌های اخیر پس از کودتای حوثی‌ها علیه دولت قانونی یمن، بارها محموله‎های تسلیحاتی ایران که به صورت قاچاق و خلاف قطعنامه‌های سازمان ملل، برای حوثی‌ها ارسال و اغلب در دریای عمان یا دریای عرب توقیف و مصادره شده است. دولت یمن بارها نسبت به قاچاق اسلحه از ایران به حوثی‌ها هشدار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید