پیشنهاد سناتور دموکرات به حوثی‌ها برای پذیرش آتش‌بس

بایدن در ماه فوریه فرمان ترامپ، برای تعیین حوثی‌ها به عنوان سازمانی تروریستی را لغو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کریس مورفی، سناتور دموکرات ایالت کانه‌تیکت، روز دوشنبه 10 می 2021، از شبه‌نظامیان حوثی‌ مورد حمایت رژیم ایران در یمن خواست به پیشنهاد آتش‌بس برای پایان جنگ علیه نیروهای دولتی در این کشور پاسخ دهند.

به گزارش «هیل»، مورفی که هفته پیش طی سفری فوری به خاورمیانه با مقامات قطر، عمان، و اردن دیدار کرده بود، پس از بازگشت، در جمع خبرنگاران پیشنهاد آتش‌بس را برای حوثی‌ها را مطرح کرد. او گفت: «پیشنهادی روی میز است که قابل توجه است، و ایالات متحده مایل است در روند این مذاکرات نقش داشته باشد.»

این سناتور برجسته که یکی از اعضای ارشد کمیته روابط خارجی سناست، گفت که وی به مقامات عمانی اصرار کرده تا به حوثی‌ها بگویند که پیشنهاد آتش‌بس را بپذیرند و از حملات مداوم خود به شهر مآرب که تحت کنترل دولت یمن است دست بردارند. به گفته مورفی: «اکنون زمان آتش‌بس است، و ما امیدواریم که عمانی‌ها این پیام را به حوثی‌ها برسانند.»

حوثی‌ها نزدیک به یک سال است حملات ادامه‌داری علیه مارب که شهری استراتژیک و تحت کنترل نیروهای دولتی یمن است، ترتیب می‌دهند. این شهر ده‌ها هزار نفر از آوارگان جنگ داخلی شش‌ساله یمن را منزل داده، و ناظران بین‌المللی هشدار داده‌اند که حمله حوثی‌ها به این شهر باعث آوارگی گسترده جنگ‌زدگان و ایجاد محدودیت‌های بیشتر برای کمک‌رسانی به آنها خواهد شد.

مورفی می‌گوید: «اکنون توپ در زمین حوثی‌هاست. اگر آنها بر این حمله پافشاری کنند، آن وقت باید جلوی چشم جهان پاسخگوی فجایع انسانی باشند که روی می‌دهد.»

دولت جو بایدن تاکنون هرگز به صراحت اعلام نکرده است که آیا مقامات آمریکایی مستقیماً با حوثی‌ها برای مذاکره به‌منظور دستیابی به آتش‌بس دیدار کرده‌اند یا خیر. گفتنی است بایدن در ماه فوریه امسال فرمان رئیس جمهوری سابق آمریکا، دونالد ترامپ، برای تعیین حوثی‌ها به عنوان سازمانی تروریستی را لغو کرد، اما تحریم‌های برخی از رهبران ارشد این گروه را کماکان در جای خود نگه داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید