پنتاگون از شلیک 30 گلوله اخطار به سوی قایق‌های سپاه در تنگه هرمز خبر داد

تهدید قایق‌های سپاه در دوره ترامپ به صفر رسیده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» روز دوشنبه 10 می 2021 اعلام کرد تعدادی از قایق‌های سپاه پاسداران در تنگه هرمز به شکل تحریک‌آمیزی به نیروی دریایی آمریکا نزدیک شده که منجر به شلیک 30 گلوله اخطار به سمت آنها شد.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون گفت:« نیروی دریایی آمریکا یک نیروی آموزش دیده است و در رویارویی‌ها بر همین اساس عمل می‌کند و حق دارد از خود دفاع کند.»

نزدیک شدن خطرناک قایق‌های سپاه به نیروهای آمریکایی
نزدیک شدن خطرناک قایق‌های سپاه به نیروهای آمریکایی

کربی به خبرنگاران گفت، آنها بسیار تهاجمی عمل می کردند و در فاصله 150 یاردی کشتی‌های ایالات متحده قرار داشتند که شامل رزمناو موشک هدایت شونده USS Monterey بود.
او توضیح داد: « قایق‌های سپاه پاسداران ایران در تنگه هرمز به صورت تهدیدآمیزی به نیروهای آمریکایی نزدیک شدند. در جریان این رویارویی، نیروهای آمریکایی 30 گلوله‌ اخطار به سوی قایق‌های سپاه شلیک کردند.»
جان کربی گفت: «سلسله مراتب فرماندهی سپاه پاسداران نامشخص است و به ویژه آنکه سپاه از رهبر جمهوری اسلامی ایران تبعیت می‌کند.»

ضبط محموله‌های غیرقانونی اسلحه توسط ناوگان آمریکا در دریای عرب
ضبط محموله‌های غیرقانونی اسلحه توسط ناوگان آمریکا در دریای عرب

پنتاگون در حالی از این رویارویی پرده شده که ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا روز شنبه اعلام کرد در تاریخ 6 تا 7 مه 2021 محموله‌های غیرقانونی اسلحه را از یک کشتی بدون تابعیت در آب بین المللی شمال دریای عرب توقیف کرد. این اسلحه‌ها شامل ده‌ها موشک هدایت‌شونده ضد تانک ساخت روسیه، هزاران تفنگ تهاجمی نوع 56 چینی، صدها مسلسل PKM، اسلحه های تک تیرانداز و خمپاره‌انداز و دوربین‌های پیشرفته بود.

یک مقام مسئول در پنتاگون، وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه 10 می 2021 به «العربیه» گفت تسلیحاتی که ناوگان پنجم دریایی آمریکا در دریای عرب کشف و ضبط کرد، از مبداء یکی از بنادر ایران راهی شده بود.

این مقام مسئول گفت: «تسلیحات ضبط شده در دریای عرب، از یک بندر ایرانی آمده بود. این چهارمین محموله تسلیحات قاچاق است که از سال 2019 به این سو کشف و ضبط می‌شود. تلاش‌ها برای جلوگیری از قاچاق اسلحه به حوثی‌ها را دوچندان می‌کنیم.»

گفتنی است ارتش آمریكا، عصر دوشنبه 26 آوریل، اعلام كرده بود كه 3 قایق متعلق به سپاه پاسداران ایران، به یک ناو جنگی و یك قایق دیگر آمریكایی در نزدیکی تنگه هرمز نزدیک شده و فاصله ایمنی را نقض کردند.

ارتش آمریكا در بیانیه‌ای، گفت: «خدمه آمریكایی از طریق پیام‌های رادیویی و بلندگو هشدارهای متعددی صادر كردند اما قایق‌های نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران به مانورهای نزدیك خود ادامه دادند.» در نهایت ناو آمریکایی مجبور به صدور چند اخطار آتش شد و به دنبال آن قایق‌های سپاه به «فاصله امن» رفتند و از شناورهای ایالات متحده دور شدند.

این گونه فعالیت‌ها از سوی نیروی دریایی ایران که امنیت دریانوردی را تهدید می‌کند در دوره دولت دونالد ترامپ رئیس‌ جمهوری پیشین آمریکا به صفر رسیده بود، اما از زمان روی کار آمدن جو بایدن در ژانویه گذشته بیشتر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید