نشست اضطراری اتحادیه عرب درباره تحولات اخیر در قدس

سازمان همکاری اسلامی خواستار تشکیل جلسه فوری مجمع عمومی سازمان ملل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزرای خارجه کشورهای عربی، روز سه شنبه 21 اردیبهشت، نشست فوق‌العاده‌ای به صورت مجازی در شورای اتحادیه عرب برای بحث درباره تحولات اخیر قدس برگزار می‌کنند.

دبیرخانه عمومی اتحادیه عرب، در بیانیه‌ای گفت، این اتحادیه تصمیم دارد در رابطه با «جنایات و حملات» اسرائیل در قدس، از جمله حملات به مسجد الاقصی و تلاش برای تصرف خانه‌های فلسطینیان در محله «شیخ جراح» جلسه‌ اضطراری تشکیل دهد.

این در حالی است که تا کنون بیانه‌ای از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد جهت پایان دادن به تشدید تنش در قدس شرقی صادر نشده است.

به گفته دیپلمات‌ها به نقل از مقامات ایالات متحده آمریکا، صدور بیانیه‌ای رسمی از سوی شورای امنیت در شرایط کنونی «نامناسب» است.

واشینگتن اضافه کرده که برای آرام کردن اوضاع در «پشت پرده» در حال تماس و گفتگو با فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها است لذا مطمئن نیست که صدور بیانیه‌ای از شورای امنیت در این مرحله به کاهش تنش کمک کند.

قدس

کشورهای تونس، نروژ و چین روز گذشته پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت ارائه دادند که به موجب آن از اسرائیل خواسته ‌شود تا اقدامات شهرک‌سازی، تخریب و اخراج فلسطینی‎ها از مناطق‌شان از جمله منطقه «شیخ جراح» در قدس شرقی را متوقف کند.

جلسه اضطراری سازمان همکاری اسلامی

به گزارش خبرنگار «العربیه» در نیویورک، سازمان همکاری اسلامی قرار است امروز سه شنبه 21 اردیبهشت، جلسه‌ای فوق‌العاده درباره رویدادهای اخیر بیت المقدس شرقی، در نیویورک تشکیل دهد.

اعضای دائمی سازمان اسلامی متشکل از سعودی ، ترکیه و پاکستان با صدور بیانیه‌ای درباره اوضاع قدس شرقی و مسجد الاقصی، از مجمع عمومی سازمان ملل خواستند تا از اماکن مقدس فلسطینی‌ها حفاظت کند.

نمایندگان دائمی سازمان همکاری اسلامی همچنین خواستار برگزاری اجلاس فوری از سوی کشورهای اسلامی برای بحث درباره مسئله حملات اسرائیل به نمازگزاران در مسجدالاقصی و همچنین حمله به قدس و غزه شدند.

اعضای دائمی سازمان همکاری اسلامی، صریحاً اقدام «وحشیانه» نیروهای اسرائیلی که باعث زخمی شدن بیش از 300 فلسطینی در شیخ جراح و اطراف مسجد الاقصی شد، را به شدت محکوم کردند.

پلیس اسرائیل

نمایندگان کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با ابراز تاسف از اینکه چنین حملاتی در ماه مبارک رمضان رخ می‌دهد، چنین اقداماتی «غیر انسانی» بویژه با ساکنان منطقه «شیخ جراح» که با تهدید اخراج اجباری از خانه‌هایشان روبرو، هستند را خلاف هنجارهای بشردوستانه و قوانین بین‌المللی و حقوق بشر دانستند.

اعضای سازمان همکاری اسلامی ضمن دعا برای بهبودی سریع مجروحان مسجد الاقصی، مجددا بر حمایت قاطعانه از «آرمان ملت فلسطین» تاکید کرده و بار دیگر از جامعه جهانی خواستند تا برای حفاظت از ملت فلسطین اقدامات سریع و جدی انجام دهد.

در همین حال منیر اکرم ، نماینده دائمی پاکستان، بر لزوم همبستگی صریح و قاطع با همه فلسطینیان تأکید کرد. منیر اکرم تأکید کرد، سازمان همکاری اسلامی باید توجه جامعه جهانی را به «نقض فاحش حقوق تاریخی و قانونی فلسطینی‌ها در مسجد الاقصی توسط اسرائیل» جلب کرده و باید از ادامه چنین جنایاتی توسط اسرائیل جلوگیری شود.

نمایند پاکستان گفت کشورش به تعهد تغییر ناپذیر خود برای تاسیس دو کشور طبق قطعنامه‌های سازمان ملل و سازمان همکاری اسلامی با مرزهای قبل از 1967 و اینکه قدس شرقی پایتخت فلسطین است، همچنان پایبند است.

منیر اکرم و همچنین نمایندگان ترکیه و سعودی خواستار تشکیل جلسه ویژه مجمع عمومی سازمان ملل برای ایجاد راه‌حلی برای حمایت بین‌المللی از فلسطینی‌ها شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید