سعودی حملات اسرائیل به قدس را به شدت محکوم کرد

ادامه واکنشها به اقدامات اسرائیل در بیت‌المقدس و مسجد الاقصی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه سعودی، روز دوشنبه 20 اردیبهشت، حملات آشکار نیروهای اسرائیلی به مقدسات مسجد الاقصی و تهدید امنیت و ایمنی نمازگزاران و دیگر «اقدامات وحشیانه» که به کشته شدن تعدادی از جمله چند کودک منجر شد را به شدت محکوم کرد.

پادشاهی عربی سعودی، از جامعه بین‌المللی خواست ضمن مسئول دانستن «اشغالگران اسرائیلی» به دامن زدن به تنش‌های اخیر، از تل‌آویو بخواهد تا بلافاصله اقدامات تنش‌زایی که ناقض همه قوانین کنوانسیون‌های بین‌المللی است را متوقف کند.

در این بیانیه آمده است، کشور پادشاهی عربی سعودی مجدد بر موضع خود در حمایت از ملت فلسطین و پشتیبانی از همه تلاش‌ها برای پایان دادن به «اشغالگری» اسرائیل و دستیابی به راه حلی عادلانه که مردم فلسطین را قادر می‌سازد تا کشور مستقل خود را مطابق با تصمیمات قانونی بین‌المللی و ابتکار عمل صلح عربی تاسیس کند، تاکید می‌کند.

شهر بیت المقدس
شهر بیت المقدس

در بیانیه وزارت خارجه سعودی همچنین که بر مرزهای مشخص شده در سال 1967 فلسطین که قدس شرقی را به عنوان پایتخت این کشور می‌داند، تاکید شده است.

ادامه واکنشها به اقدامات اسرائیل در قدس

اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا و بسیاری از کشورهای جهان درباره بالا گرفتن تنش‌ها در قدس ابراز نگرانی کرد.

خبرنگار «العربیه» در شهر بیت‌المقدس، روز دوشنبه 20 اردیبهشت، از درگیری مجدد پلیس اسرائیل با فلسطینی‌ها در محوطه‌های داخل و اطراف مسجد الاقصی در قدس شرقی خبر داد.

نیروهای اسرائیلی در مسجد الاقصی
نیروهای اسرائیلی در مسجد الاقصی

طبق این گزارش پلیس اسرائیل با شلیک گلوله‌های لاستیکی به سوی فلسطینی‌هایی که در داخل مسجد الاقصی تجمع کرده‌اند، سعی کرد آنها را متفرق کند.

به گفته خبرنگار «العربیه» ده‌ها تن از فلسطینی‌هایی که در محوطه مسجد الاقصی تجمع کرده بودند، بر اثر شلیک گلوله‌های پلاستیکی پلیس اسرائیل زخمی شدند.

نگرانی واشینگتن

در همین حال واشینگتن از وقایع و رویدادهای چند روز گذشته در بیت‌المقدس شرقی ابراز نگرانی کرد. درگیری و تنش در بیت‌المقدس زمانی آغاز شد، که پلیس اسرائیل جلوی ورود فلسطینی‌ها به محوطه مسجد الاقصی را برای اقامه نماز گرفت.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، عصر دیروز طی تماس تلفنی با مئیر بن شبات، مشاور امنیت ملی اسرائیل، نگرانی‌های جدی ایالات متحده درباره تشدید تنش‌ها در قدس از جمله درگیری‌های خشونت‌آمیز میان پلیس و تظاهرکنندگان در روزهای اخیر را اعلام کرد.

این مقام آمریکایی همچنین نگرانی‌های جدی کشورش را درباره اخراج احتمالی خانواده‌های فلسطینی از خانه‌هایشان در منطقه «شیخ جراح» را به اطلاع اسرائیلی‌ها رساند.

سالیوان با تأکید بر حمایت واشینگتن از صلح و ثبات در سراسر خاورمیانه، از دولت اسرائیل خواست که اقدامات مناسب را برای حفظ آرامش در بیت المقدس را انجام دهد.

تخلیه خانه‌های فلسطینیان در «شیخ جراح»

تنش‌های شامگاه جمعه، در پی درگیری نیروهای امنیتی اسرائیل با معترضین به تخلیه منازل خانواده‌های فلسطینی از قدس شرقی، و دستگیری 15 فلسطینی در یک شب، رخ داد.

این درگیری‌ها در محله شیخ جراح در قدس شرقی و در بحبوحه یک نبرد شدید حقوقی درباره سرنوشت خانواده‌های فلسطینی تهدید شده به تخلیه خانه‌هایشان به نفع شهرک‌نشینان اسرائیلی آغاز شد.

حمله اسرائیل به غزه

این تنش درباره مالکیت زمینی است که خانه‌های چهار خانواده فلسطینی بر روی آن ساخته شده است. در اوایل سال جاری، دادگاه منطقه قدس حکمی به نفع خانواده‌های یهودی مدعی حقوق مالکیت در این محله صادر کرد.

طبق قوانین اسرائیل، اگر یهودیان ثابت کنند که خانواده‌های آنها قبل از جنگ عرب‌ها و اسرائیل در سال 1948 در قدس شرقی زندگی می‌کردند، می‌توانند خواستار احیای «حق مالکیت» شوند. اما این قانون شامل فلسطینیانی نمی‌شود که در طول جنگ ملکیت خود را از دست داده‌اند. این تصمیم دادگاه خشم فلسطینیان را برانگیخت که به تجمعات اعتراضی انجامید و اغلب منجر به درگیری با پلیس شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید