یمن:‌ قاچاق سلاح‌های ایران به شبه‌نظامیان حوثی‌ متوقف نشده است

«ایران با ارسال اسلحه به حوثی‌ها تلاش‌های صلح را تضعیف می‌کند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

معمر الاریانی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن، روز دوشنبه 20 اردیبهشت، در واکنش به توقیف یک محموله سلاح در دریای عمان که از ایران به صورت قاچاق برای حوثی‌ها ارسال شده بود، گفت، توقیف این محموله سلاح و نتایج تحقیقات بزرگترین دلیل بر ادامه حمایت رژیم ایران از شبه‌نظامیان حوثی است که مغایر با تلاش‌های صلح در یمن است.

وزیر یمن از جامعه جهانی خواست تا موضع قاطعی مقابل دخالت‌های ایران در یمن اتخاذ کنند.

وزیر اطلاع رسانی یمن، در سلسله توییتی نوشت: «رژیم ایران با ارسال اسلحه به حوثی‌ها عملا تلاش‌های صلح را تضعیف می‌کند و محموله توقیف شده اسلحه که تهران برای شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی فرستاده تاکیدی است بر ادامه قاچاق سلاح‌های ایرانی به شبه‌نظامیان و استفاده ابزاری از آنان برای اجرای طرح توسعه‌طلبانه، گسترش هرج و مرج و تروریسم در منطقه و تهدید منافع بین‌المللی. رژیم ایران به هدف تشدید جنگ و درگیری در یمن و تضعیف تلاش‌های آتش بس در کشور، تأمین شبه‌نظامیان سلاح به موشک‌ها و پهپادها با استفاده از شبکه های قاچاق، را متوقف نکرده است».

او افزود :«رژیم ایران همچنین سعی می‌کند اقدامات کشورهای برادر و دوست برای ایجاد آتش‌بس و پایان جنگ و برقراری صلح در یمن را تضعیف کند.از جامعه بین‌الملل، سازمان ملل متحد و اعضای دائمی شورای امنیت می‌خواهیم موضع صریح و روشنی در قبال تداوم مداخلات ایران در یمن اتخاذ کنند. این یک نقض آشکار قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل است و قطعنامه های بین‌المللی مربوط به بحران یمن، که مهمترین آنها قطعنامه 2216 است.»

روز گذشته وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در بیانیه‌ای اعلام کرد بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد ایران مبدأ محموله سلاح غیرقانونی کشف و ضبط شده در دریای عرب است.

به گزارش «اسوشیتد پرس»، یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا فاش کرد تحقیقات اولیه نیروی دریایی آمریکا نشان داد که محموله سلاح های توقیف شده در دریای عرب از ایران بوده است.

او گفت با وجود تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه یمن، تهران بار دیگر با مسلح کردن حوثی‌ها در یمن قطعنامه‌های سازمان ملل را نقض کرده است.

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا روز شنبه اعلام کرد در تاریخ 6 تا 7 مه 2021 محموله‌های غیرقانونی اسلحه را از یک کشتی بدون تابعیت در آب بین المللی شمال دریای عرب توقیف کرد.

اسلحه که ایران برای حوثی‌ها ارسال کرده بود و در دریای عرب توقیف شد

مطابق بیانیه این ناوگان، این اسلحه‌ها شامل ده‌ها موشک هدایت‌شونده ضد تانک ساخت روسیه، هزاران تفنگ تهاجمی نوع 56 چینی، صدها مسلسل PKM، اسلحه های تک تیرانداز و خمپاره‌انداز و دوربین‌های پیشرفته بود. مبدا و مقصد این اسلحه در حال حاضر در دست بررسی است.

در این بیانیه آمده است که رزم‌ناو «یو اس اس مونتری (CG 61)» طی این عملیات دو روزه، مسئولیت بیش از 36 ساعت مراقبت و تامین تیم‌های شبانه‌روزی و کشتی متوقف‌شده را بر عهده داشت.

اولین محموله اسلحه توقیف شده نیست

گفتنی است که محموله‌ اسلحه که روز گذشته در دریای عرب توقیف شد، اولین محموله قاچاق اسلحه از ایران برای حوثی‌ها نیست بلکه در سال‌های اخیر پس از کودتای حوثی‌ها علیه دولت قانونی یمن، بارها محموله‎های تسلیحاتی ایران که به صورت قاچاق و برخلاف قطعنامه‌های سازمان ملل برای حوثی‌ها ارسال و اغلب در دریای عمان یا دریای عرب توقیف و مصادره شده است. دولت یمن بارها نسبت به قاچاق اسلحه از ایران به حوثی‌ها هشدار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید