بازتاب تظاهرات اهالی کربلا علیه رژیم ایران در «صحن امام حسین»

شعار معترضان عراقی: انقلاب اکتبر علیه رژیم ايران و دست‌نشاندگانش است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

واکنش‌ها به ترور ایهاب الوزنی فعال عراقی اهل کربلا که روز یکشنبه طبق گفته فعالان محلی توسط شبه‌نظامیان مسلح وابسته به سپاه پاسداران ایران ترور شد، غالبا به تظاهراتی علیه جمهوری اسلامی مبدل شد.

شامگاه یکشنبه تعدادی از تظاهرکنندگان کنسولگری ایران در کربلا را به آتش کشیدند. اما جمعیت زیادی از اهالی این شهر با شرکت در تشييع الوزنی در صحن حسین بن علی، امام سوم شیعیان، که از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، علیه دخالت‌هاى نظام جمهوری اسلامی ایران و شبه‌نظامیان وابسته به تهران شعارهای تندی سر دادند.

طبق ویدیوهای منتشر شده در رسانه‌های عراق معترضان غالبا شعار «ایران از کشورمان برو بیرون» و «کربلا آزاد باقی خواهد ماند» و«انقلاب اکتبر [عراق] علیه جمهوری اسلامی ايران است»، سر می‌دادند.

از شعارهای دیگر اهالی کربلا «ما تربیت شدگان عاشورا علیه ظلم و ستم قیام می‌کنیم» و«ایران برو بیرون.. بغداد آزاد است» بود.

تظاهرکنندگان خشمگین پس از به آتش‌کشیدن ساختمان کنسولگری ایران در کربلا، توسط نیروهای امنیتی متفرق شده اما در نزدیکی همان مکان خیمه‌هایی نصب کرده و تحصن کردند.

ترور نافرجام خبرنگار تلویزیون الفرات

پس از کشته شدن فعال برجسته عراقی ایهاب الوزنی در ساعات اولیه بامداد یکشنبه، منابع «العربیه» روز دوشنبه از ترور نافرجام احمد حسن خبرنگار کانال ماهواره‌ای «الفرات» در دیوانیه خبر دادند.

این منابع افزودند که احمد حسن از ناحیه سر مورد اصابت دو گلوله قرار گرفت و بلافاصله به بیمارستان منتقل شد. وضعیت این روزنامه نگار بسیار وخیم گزارش شده است. سرویس های امنیتی عراق می‌گویند، تحقیقات درباره این حادثه را آغاز کرده‌اند.

آشفته‌کردن اوضاع امنیتی قبل از انتخابات

رعد هاشم، تحلیلگر استراتژیک و کارشناس در امور گروه‌های شبه‌نظامی در مصاحبه‌ای با «العربیه»، گفت: «هدف قرار گرفتن فعالان سیاسی عراق نشان دهنده تلاش عده‌ای برای بازگرداندن هرج و مرج با هدف آشفته کردن عرصه امنیتی کشور است تا دولت مصطفی الکاظمی و نهادهای نظامی و امنیتی دولت را در موقعیت ضعیف قرار دهند».

این کارشناس عراقی گمانه‌زنی کرد که احتمالا حملات موشکی، ترورهای سازمان یافته تا زمان رسیدن انتخابات زودهنگام پارلمانی ادامه خواهد داشت تا جریان‌های پشت این ترورها بتوانند یک نخست وزیر از میان شبه‌نظامیان وابسته به ایران انتخاب کنند تا مطیع سیاست ایران در عراق باشد.

تشييع ايهاب الوزنى
تشييع ايهاب الوزنى

این تحلیلگر عراقی افزود:«حملاتی که چند روز پیش پایگاه عین الاسد را هدف قرار داد، به طور آشکار مشخص بود که چه کسی پشت آن ایستاده است. این حملات از سوی شبه‌نظامیان طرفدار ایران صورت می‌گیرد. به ویژه که پس از اظهارات قیس الخزعلی، رهبر شبه‌نظامیان «عصائب اهل الحق»، رخ داد که در آن او گفته بود، حتی اگر روابط بین ایران و ایالات متحده آمریکا بهبود یابد، ما هدف قرار دادن منافع آمریکا را متوقف نخواهیم کرد. البته الخزعلی تلاش می‌کند که با بیان چنین اظهاراتی به ظاهر نشان دهد که خارج از اراده یا چتر ایران عمل می‌کند در صورتی که اینگونه نیست او به دستور و هماهنگی با سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران نقش خود را ایفا می‌کند».

امنیت شما در مقابل برنامه هسته‌ای

این کارشناس و تحلیلگر عراقی گفت: «فکر می‌کنم که همه این حملات موشکی چه گذشته و چه حال پیامی از سوی رژیم ایران به ایالات متحده آمریکا است که مفاد آن پیام :«امنیت آمریکا در عراق در ازای پرونده هسته‌ای ایران».

او افزود: «سرویس‌های امنیتی عراق به شبه نظامیان در داخل و خارج عراق پیام دادند که به حملاتی که به همه عراق و حتی کشورهای همسایه آسیب می رساند، ارسال کردند».

ترور يهاب الوزنى
ترور يهاب الوزنى

آشفته کردن وضع امنیتی عراق

غانم العابد، تحلیلگر و پژوهشگر استراتژیک در امور عراق نیز در مصاحبه با «العربیه»، گفت که «هدف قرار دادن پایگاه عین الاسد در انبار، پایگاه بلد در صلاح الدین، پایگاه حریر در اربیل یا حتی آتش سوزی‌های فزاینده‌ای که اخیراً رخ داده است و بازگشت عملیات ترورها همه این حوادث پیامی‌هایی از رژیم ایران و مزدوران او در عراق است که می‌خواهند به دولت عراق و جامعه بین المللی بگویند،که ما هر لحظه که بخواهیم می‌توانیم عراق را آشفته و ناامن کنیم».

این کارشناس عراقی گفت، عوامل وابسته به ایران عملیات ترور و حمله به پایگاههای آمریکا را با هدف سرنگونی دولت الکاظمی تا پیش از رسیدن انتخابات زودهنگام پارلمانی تشدید خواهند کرد.

شبه‌نظامیان وابسته به ایران از پاییز سال 2019، تاکنون چند بار تأسیسات نظامی و مراکز دیپلماتیک کشورهای غربی در عراق به ویژه پایگاه آمریکایی را هدف قرار داده‌اند.

گفتنی است که ترور ایهاب الوزنی حامیان و طرفداران «انقلاب اکتبر» را خشمگین کرد. طرفداران جنبش موسوم به «انقلاب اکتبر» که از سال 2019، آغاز شد، با برگزاری تظاهرات گسترده خواستار پایان دادن به ترور فعالان در عراق شدند.

به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، به دنبال ترور ایهاب الوزنی تظاهرات گسترده‌ای در ناصریه، دیوانیه و دیگر شهرهای جنوب برگزار شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید