پنتاگون: محموله سلاح ضبط شده در دریای عرب از یک بندر ایرانی آمده بود

وزیر اطلاع‌رسانی یمن: محموله سلاح به صورت قاچاق برای حوثی‌ها ارسال شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مقام مسئول در پنتاگون، وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، روز دوشنبه 10 می 2021 به «العربیه» گفت تسلیحاتی که ناوگان پنجم دریایی آمریکا در دریای عرب کشف و ضبط کرد، از مبدا یکی از بنادر ایران راهی شده بود.

این مقام مسئول گفت: «تسلیحات ضبط شده در دریای عرب، از یک بندر ایرانی آمده بود. این چهارمین محموله تسلیحات قاچاق است که از سال 2019 به این سو کشف و ضبط می‌شود. تلاش‌ها برای جلوگیری از قاچاق اسلحه به حوثی‌ها را دوچندان می‌کنیم.»

او توضیح داد: «شناوری که حامل این تسلیحات بود پرچم هیچ کشوری برنیافراشته بود و همین امر به شبهات درباره آن دامن زد. آخرین جایی که این شناور در آن حضور داشت، یک بندر ایرانی بود و مقصد نهایی آن احتمالا شبه‌نظامیان حوثی بود.»

این مقام نظامی آمریکا گفت که نمی‌تواند درباره مسیرهایی که قاچاقچیان پیش از رساندن محموله به حوثی‌ها طی می‌کنند، چیزی بگوید. او گفت که تلاش‌های زیادی برای جلوگیری از قاچاق اسلحه برای حوثی‌ها صورت می‌گیرد، اما نمی‌توان با اطمینان گفت که همه محموله‌ها پیش از رسیدن به دست حوثی‌ها کشف و ضبط می‌شوند.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در بیانیه‌ای اعلام کرده بود بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد ایران مبدأ محموله سلاح غیرقانونی کشف و ضبط شده در دریای عرب است. یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا نیز تاکید کرد با وجود تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه یمن، تهران بار دیگر با مسلح کردن حوثی‌ها در یمن قطعنامه‌های سازمان ملل را نقض کرده است.

ضبط محموله‌های غیرقانونی اسلحه توسط ناوگان آمریکا در دریای عرب
ضبط محموله‌های غیرقانونی اسلحه توسط ناوگان آمریکا در دریای عرب


ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا روز شنبه اعلام کرد در تاریخ 6 تا 7 مه 2021 محموله‌های غیرقانونی اسلحه را از یک کشتی بدون تابعیت در آب بین المللی شمال دریای عرب توقیف کرد.

مطابق بیانیه این ناوگان، این اسلحه‌ها شامل ده‌ها موشک هدایت‌شونده ضد تانک ساخت روسیه، هزاران تفنگ تهاجمی نوع 56 چینی، صدها مسلسل PKM، اسلحه های تک تیرانداز و خمپاره‌انداز و دوربین‌های پیشرفته بود. مبدا و مقصد این اسلحه در حال حاضر در دست بررسی است.
در این بیانیه آمده است که رزم‌ناو «یو اس اس مونتری (CG 61)» طی این عملیات دو روزه، مسئولیت بیش از 36 ساعت مراقبت و تامین تیم‌های شبانه‌روزی و کشتی متوقف‌شده را بر عهده داشت.

معمر الاریانی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن، روز دوشنبه 20 اردیبهشت، در واکنش به توقیف یک محموله سلاح در دریای عرب که از ایران به صورت قاچاق برای حوثی‌ها ارسال شده بود، گفت، توقیف این محموله سلاح و نتایج تحقیقات بزرگترین دلیل بر ادامه حمایت رژیم ایران از شبه‌نظامیان حوثی است که مغایر با تلاش‌های صلح در یمن است.

ضبط محموله‌های غیرقانونی اسلحه توسط ناوگان آمریکا در دریای عرب
ضبط محموله‌های غیرقانونی اسلحه توسط ناوگان آمریکا در دریای عرب


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید