پنتاگون: ایران مبدأ محموله سلاح ضبط شده در دریای عرب است

تهران به رغم تحریمها به تجهیز حوثی‌ها به سلاح کمک می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در بیانیه‌ای اعلام کرد بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد ایران مبدأ محموله سلاح غیرقانونی کشف و ضبط شده در دریای عرب است.

مطابق این بیانیه، یک مقام وزارت دفاع آمریكا به «آسوشیتدپرس» گفت كه تحقیقات مقدماتی نیروی دریایی نشان داد كه این كشتی از ایران آمده است.

این موضوع بار دیگر نشان می‌دهد تهران علیرغم تحریم‎‌های بین‌المللی، کماکان تسلیحات در اختیار شبه‌نظامیان حوثی قرار می‌دهد.

هیات نمایندگی ایران حاضر نشد به سوالات خبرگزاری «آسوشیتدپرس» در این‌باره پاسخی بدهد. تهران پیش از این بارها ارسال تسلیحات به حوثی‌ها را تکذیب کرده بود.

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا روز شنبه اعلام کرد در تاریخ 6 تا 7 مه 2021 محموله‌های غیرقانونی اسلحه را از یک کشتی بدون تابعیت در آب بین المللی شمال دریای عرب توقیف کرد.

مطابق بیانیه این ناوگان، این اسلحه‌ها شامل ده‌ها موشک هدایت‌شونده ضد تانک ساخت روسیه، هزاران تفنگ تهاجمی نوع 56 چینی، صدها مسلسل PKM، اسلحه های تک تیرانداز و خمپاره‌انداز و دوربین‌های پیشرفته بود. مبدا و مقصد این اسلحه در حال حاضر در دست بررسی است.

در این بیانیه آمده است که رزم‌ناو «یو اس اس مونتری (CG 61)» طی این عملیات دو روزه، مسئولیت بیش از 36 ساعت مراقبت و تامین تیم‌های شبانه‌روزی و کشتی متوقف‌شده را بر عهده داشت.

طبق بیانیه، پس از توقیف کلیه محموله های غیرقانونی، توانایی کشتی توقیف‌شده برای حرکت ارزیابی شد و پس از بازجویی از خدمه به آنان غذا و آب داده شد و سپس همه آنان آزاد شدند.

نیروی دریایی ایالات متحده برای تامین تجارت آزاد تجارت و کشتیرانی قانونی، اقدام به ضبط محموله‌های غیرقانونی می‌کند زیرا این محموله‌های قاچاق غالباً هزینه فعالیتهای تروریستی و غیرقانونی را فراهم می کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید