رهگیری و انهدام یک پهپاد انفجاری حوثی در جنوب سعودی

دولت یمن خواستار موضع‌گیری بین‌المللی علیه جنگ‌طلبی حوثی‌ها شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ائتلاف عربی حامی دولت قانونی یمن، بامداد یکشنبه 19 اردیبهشت، از رهگیری و انهدام یک پهپاد انفجاری بر فراز آسمان منطقه خمیس مشیط واقع در جنوب سعودی خبر داد.

این پهپاد انفجاری توسط شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران شلیک شده بود.

این ائتلاف در بیانیه‌ای تأکید کرد، هر گونه اقدام عملیاتی لازم برای مقابله با منابع تهدید جهت محافظت از جان غیرنظامیان در مناطق مسکونی را انجام خواهد داد.

ائتلاف عربی ضمن تاکید بر اینکه هدف قرار دادن غیرنظامیان نقض جدی قوانین بین‌المللی است، افزود: «اقدامات ستیزه‌جویانه و حملات موشکی و پهپادی شبه‌نظامیان حوثی به مناطق غیر نظامی به طور هدفمند و عمدی انجام می‌گیرد».

شامگاه جمعه نیز ائتلاف عربی از سرنگونی یک پهپاد انفجاری بر فراز منطقه خمیس مشیط در جنوب سعودی خبر داد.

موضع‌گیری بین‌المللی علیه جنگ‌طلبی حوثی‌ها

در همین حال هیئت دولت یمن شامگاه شنبه 18 اردیبهشت، در جلسه‌‌ای که از طریق اینترنت برگزار شد، از جامعه جهانی خواست تا موضع‌گیری صریح و روشنی در برابر جنگ‌طلبی حوثی‌ها اتخاذ کند.

کابینه دولت یمن تاکید کرد که رد مکرر همه طرح‌ها و پیشنهادهای صلح توسط حوثی‌ها بدون در نظر گرفتن خون و رنج یمنی‌ها چیزی جز اصرار این گروه تروریستی بر ادامه اجرای طرح‌های توسعه‌طلبی رژیم ایران در منطقه نیست.

جلسه کابینه دولت یمن
جلسه کابینه دولت یمن

کابینه دولت قانونی یمن در بیانیه‌ای از آنچه «مواضع غیر شفاف» جامعه جهانی در برابر حوثی‌ها توصیف کرد، به شدت انتقاد کرد.

بیانیه افزود: «این مواضع غیر شفاف تنها شبه‌نظامیان حوثی و حامیان آنها در تهران را تشویق می‌کند تا به جنایت‌های خود ادامه داده و فاجعه انسانی در یمن را گسترش دهند. شبه‌نظامیان حوثی از زمان کودتای خود علیه دولت قانونی در صنعا باعث جنگ و ناامنی برای همسایگان شده و امنیت ناوبری منطقه‌ای و بین‌المللی را در یکی از مهمترین کریدورهای تجارت جهانی یعنی باب‌المندب را به خطر انداختند».

هیئت دولت یمن در این جلسه تاکید كرد: «تعامل دولت با اقدامات صلح طلبانه نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای و امتیازاتی كه برای برقراری صلح تاکنون ارائه داده است، از روی ضعف نیست، بلکه از روی علاقمندی دولت قانونی این کشور برای پایان دادن به خونریزی و رنج و مشقت مردم یمن است. دولت یمن بر اساس مسئولیت خود در قبال فداكاری‌های مردم این صلحی را می‌پذیرد که دولت را تقویت کند و بر اساس الگوی ایران و شبه‌نظامیان وابسته‌اش در برخی کشورهای منطقه، نباشد».

تصاويری از نیروهای ارتش ملی یمن در جبهه مارب

در پایان هیئت دولت یمن ضمن تقدیر از مقاومت مردم یمن در مارب در برابر هجوم وحشیانه حوثی‌ها، از مواضع سعودی در دفاع از مردم و دولت قانونی یمن تشکر کرد.

هیئت دولت با اشاره به کمک‌های انسانی سعودی، گفت مردم یمن مواضع برادران سعودی خود را در شرایط بسیار دشوار کنونی را فراموش نخواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید