ترور فعال عراقی در کربلا توسط شبه‌نظامیان وابسته به ایران

طی دو سال اعتراضات عراق 600 تظاهرکننده توسط شبه‌نظامیان کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع امنیتی عراق شامگاه شنبه 18 اردیبهشت اعلام کردند، افراد مسلح ناشناس، ایهاب الوزنی، فعال برجسته و عضو هماهنگ کننده تظاهرات در استان کربلا را در منطقه الحداد ترور کردند.
در همین حال، پلیس استان کربلا اعلام كرد، مشغول تحقیق برای جستجوی «عناصر تروریستی» عامل ترور ایهاب الوزنی در مركز شهر كربلا است.
کنشگران عراقی شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران را به ارتکاب چنین جنایت‌هایی در مناطق جنوبی این کشور متهم می‌کنند.
یکی از فعالان کربلا که شاهد ترور ایهاب الوزنی و فوتش در راه انتقال به بیمارستان بود گفت: «شبه نظامیان وابسته به ایران ایهاب را کشتند. آنها به دنبال ترور بقیه فعالان عراقی هستند».

تظاهرات دانشجویان کربلا
تظاهرات دانشجویان کربلا

ترورهای زنجیره‌ای

این فعال عراقی با انتشار ویدیویی افزود: شبه‌نظامیان مزدور ایران فعالان عراقی را علنا در شهرها تهدید به قتل می‌کنند، در حالی که دولت عراق و مقامات محلی هیچ واکنشی نشان نمی‌دهند».
گفتنی است از زمان آغاز اعتراضات مردمی عراق در اکتبر 2019، ده‌ها فعال عراقی در مقابل خانه‌های خود یا در خیابان با اسلحه صدا خفه‌کن شبه نظامیان وابسته به سپاه قدس ایران ترور شدند.

برخی از فعالان نیز در استان‌های دیگر عراق توسط این گروههای مسلح ربوده شده و تحت شکنجه قرار گرفته‌اند. دولت عراق تاکنون هیچ اقدامی برای متوقف کردن این زنجیره‌های قتل و ترور انجام نداده است.

اعتراضات كربلا
اعتراضات كربلا

کشته شدن 600 معترض

طی دو سال گذشته، نزدیک به 600 تظاهرکننده در اعتراضات علیه فساد و سیستم حکومتی فرقه‌ای احزاب و گروه‌های شبه‌نظامی، کشته شدند.
این حرکت اعتراضی به یک جنبش گسترده ملی در سراسر این کشور به ویژه در مناطق شیعه‌نشین تبدیل شده است و خواهان تغییر کامل طبقه سیاسی فاسد و احزاب اسلام‌گرای فرقه‌ای وابسته به رژیم ایران شد.

آتش‌زدن کنسول‌گری ایران در نجف
آتش‌زدن کنسول‌گری ایران در نجف

معترضان در اکثر تجعات خود با سر دادن شعار «ایران برا برا » خواستار پایان دادن به دخالت‌های رژیم تهران در امور داخلی کشورشان شدند.
طی این تظاهرات، بارها کنسول‌گری‌های ایران در بصره و کربلا و نجف و ناصریه، به علاوه سفارت این کشور در بغداد، به آتش کشیده شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید