53 فلسطینی در درگیری با نیروهای اسرائیلی در مسجد الاقصی زخمی شدند

شورای همکاری ادامه تخلیه اجباری خانه‌های فلسطینیان در قدس را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هلال احمر فلسطین شامگاه جمعه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد در جریان درگیری با نیروهای اسرائیلی در محوطه مسجد الاقصی، شیخ جراح و باب العامود 53 نفر زخمی شدند.
در این بیانیه آمده است که در نتیجه استفاده از گلوله های لاستیکی و بمب‌های صوتی، 23 مجروح که بیشتر از ناحیه چشم و صورت آسیب دیده بودند به بیمارستان منتقل شدند.


روز جمعه، سازمان ملل ضمن درخواست از اسرائیل برای پایان دادن به تخلیه اجباری خانه‌های فلسطینیان در قدس شرقی، هشدار داد که این اقدامات «جنایات جنگی» محسوب می شود.
این در حالی است که شورای همکاری کشورهای عربی خلیج، ادامه تخلیه اجباری خانه‌های فلسطینیان و شهرک‌سازی اسرائیل در قدس را محکوم کرد.
درهمین راستا، رابرت کلویل، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، در یک کنفرانس مطبوعاتی در ژنو گفت: ما از اسرائیل می خواهیم که فوراً به عملیات تخلیه اجباری پایان دهد.»
گفتنی است این تنش‌ها در پی درگیری نیروهای امنیتی اسرائیل با معترضین به تخلیه منازل خانواده‌های فلسطینی از قدس شرقی، و دستگیری 15 فلسطینی در یک شب رخ داد.
این درگیری ها در محله شیخ جراح در قدس شرقی و در بحبوحه یک نبرد شدید حقوقی درباره سرنوشت خانواده‌های فلسطینی تهدیدشده به تخلیه خانه‌هایشان به نفع شهرک‌نشینان اسرائیلی آغاز شد.
کولویل افزود: "ما تأکید می‌کنیم که قدس شرقی هنوز بخشی از سرزمین های اشغالی فلسطین است و قوانین بشردوستانه بین المللی در مورد آن اعمال می شود.»
تنش کنونی درباره مالکیت زمینی است که خانه‌های چهار خانواده فلسطینی بر روی آن ساخته شده است. در اوایل سال جاری، دادگاه منطقه قدس حکمی به نفع خانواده‌های یهودی مدعی حقوق مالکیت در این محله صادر کرد.
طبق قوانین اسرائیل، اگر یهودیان ثابت کنند که خانواده‌های آنها قبل از جنگ عرب‌ها و اسرائیل در سال 1948 در قدس شرقی زندگی می کردند، می توانند خواستار احیای "حق مالکیت" شوند. اما این قانون شامل فلسطینیانی نمی شود که در طول جنگ ملکیت خود را از دست داده‌اند.
این تصمیم دادگاه خشم فلسطینیان را برانگیخت که به تجمعات اعتراضی انجامید و اغلب منجر به درگیری با پلیس شد.
کولویل تأکید کرد که "اسرائیل نمی تواند سیستم قانونگذاری خود را در سرزمین های اشغالی، از جمله قدس شرقی اعمال کند.»

سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت: ما همچنین از اسرائیل می خواهیم که به آزادی بیان و تجمعات از جمله معترضین به تخلیه اجباری احترام بگذارد و حداکثر خویشتن‌داری درتوسل به زور به خرج دهد.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید