واکنش‌های عربی و بین‌المللی به درگیری‌ها در پی تخلیه اجباری خانه‌های فلسطینیان

سازمان ملل، اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیج، اقدامات اسرائیل در قدس شرقی را محکوم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

زخمی شدن 200 فلسطینی توسط نیروهای اسرائیلی در درگیری‌های شامگاه جمعه مسجدالاقصی، محکومیت های عربی و بین المللی گسترده‌ای به دنبال داشت.
سازمان ملل، اتحادیه اروپا، شورای همکاری خلیج، پادشاهی عربی سعودی، مصر، اردن و برخی دیگر از کشورهای عربی و اسلامی، اقدامات اسرائیل در قدس شرقی را محکوم کردند.


سازمان ملل متحد ضمن درخواست از اسرائیل برای پایان دادن به تخلیه اجباری خانه‌های فلسطینیان در قدس شرقی، هشدار داد که اقدامات این کشور «جنایات جنگی» محسوب می‌شود.

هم‌زمان، جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز جمعه ۱۷ اردیبهشت نسبت به تشدید تنش در شرق اورشلیم و نیز تهدید تخلیه اجباری خانواده‌های فلسطینی از آن منطقه ابراز نگرانی کرد.

پورتر در یک نشست خبری گفت: «پرهیز از برداشتن گام‌های یک جانبه‌ای که تنش را تشدید یا ما را از صلح دورتر می‌کند، امری حیاتی است. این کارها شامل تخلیه اجباری، فعالیت‌های شهرک‌سازی، و تخریب خانه‌ها است.»
اتحادیه اروپا روز شنبه از مقامات اسرائیلی خواست تا برای جلوگیری از تنش‌افزایی در قدس پس از برخوردهای خشن شب گذشته پلیس با فلسطینی‌ها «اقدام فوری» اتخاذ کند.
سخنگوی اتحادیه اروپا گفت: «خشونت و تحریک غیرقابل قبول است و عاملان آن از هر دو طرف باید پاسخگو باشند.»
وزارت امور خارجه سعودی نیز در بیانیه‌ای ضمن محکوم‌کردن اقدامات اسرائیل برای تخلیه اجباری خانه‌های فلسطینیان در قدس، تاکید کرد این اقدامات فرصت از سرگیری روند صلح و دستیابی به امنیت و ثبات در منطقه را تضعیف می‌كند.


در این بیانیه همچنین آمده است که پادشاهی عربی سعودی بر مواضع خود در قبال ملت فلسطین پایبند است و از تمام تلاش‌ها با هدف دستیابی به یک راه‌حل عادلانه و جامع برای مسئله فلسطین پشتیبانی می‌کند.
بنا به این بیانیه، سعودی از اراده ملت فلسطین برای برپایی کشور مستقل فلسطین در مرزهای 1967 با پایتختی قدس شرقی، مطابق قطعنامه‌های بین المللی و طرح صلح عربی، حمایت می‌کند.

امارات متحده عربی هم حمله به مسجد الاقصی و تخلیه اجباری منازل خانواده‌های فلسطینی از محله شیخ جراح در قدس را به شدت محکوم کرد.
گفتنی است تنش‌های شامگاه جمعه، در پی درگیری نیروهای امنیتی اسرائیل با معترضین به تخلیه منازل خانواده‌های فلسطینی از قدس شرقی، و دستگیری 15 فلسطینی در یک شب رخ داد.
این درگیری ها در محله شیخ جراح در قدس شرقی و در بحبوحه یک نبرد شدید حقوقی درباره سرنوشت خانواده‌های فلسطینی تهدیدشده به تخلیه خانه‌هایشان به نفع شهرک‌نشینان اسرائیلی آغاز شد.
این تنش درباره مالکیت زمینی است که خانه‌های چهار خانواده فلسطینی بر روی آن ساخته شده است. در اوایل سال جاری، دادگاه منطقه قدس حکمی به نفع خانواده‌های یهودی مدعی حقوق مالکیت در این محله صادر کرد.


طبق قوانین اسرائیل، اگر یهودیان ثابت کنند که خانواده‌های آنها قبل از جنگ عرب‌ها و اسرائیل در سال 1948 در قدس شرقی زندگی می‌کردند، می‌توانند خواستار احیای «حق مالکیت» شوند. اما این قانون شامل فلسطینیانی نمی‌شود که در طول جنگ ملکیت خود را از دست داده‌اند. این تصمیم دادگاه خشم فلسطینیان را برانگیخت که به تجمعات اعتراضی انجامید و اغلب منجر به درگیری با پلیس شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید