بیانیه مشترک سعودی و پاکستان بر حمایت از فلسطینی‌ها و یمنی‌ها تاکید کرد

دو طرف در مورد اهمیت گفتگو بین پاکستان و هند برای حل اختلافات توافق کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دو دولت پادشاهی عربی سعودی و جمهوری اسلامی پاکستان، به مناسبت سفر دو روزه عمران خان به ریاض بیانیه‌ای مشترک صادر کردند.
در این بیانیه آمده است شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و عمران خان نخست وزیر پاکستان در مورد روابط دو جانبه و راه‌های تقویت آن گفتگو کردند.

عمران خان از نقش ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود در ترویج وحدت اسلامی و نقش ریاض در حل و فصل مسائل پیش روی امت اسلامی و تلاش‌هایش برای صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی ستایش کرد.

نخست وزیر پاکستان همچنین سفر تاریخی شاهزاده محمد بن سلمان در فوریه 2019 به پاکستان، که طی آن شورای عالی هماهنگی دو کشور راه‌اندازی شد، و همچنین دو دیدار عمران خان از ریاض در سال های 2018 و 2019 را دلیل گسترش همکاری‌های مشترک مبتنی بر اعتماد و منافع دو کشور تلقی کرد.

محمد بن سلمان وعمران خان
محمد بن سلمان وعمران خان

مطابق این بیانیه، نخست وزیر پاکستان از دو ابتکار سعودی سبز و خاورمیانه سبز شاهزاده محمد بن سلمان استقبال کرد. ولیعهد سعودی نیز بر حمایت خود از چشم‌انداز عمران خان برای تبدیل پاکستان به یک کشور مرفه و شکوفا تاکید کرد.
دو طرف در مورد اهمیت گفتگو بین پاکستان و هند برای حل اختلافات توافق کردند. ولیعهد سعودی بر نقش محوری پاکستان در تسهیل روند صلح در افغانستان تأکید کرد . نخست وزیر پاکستان نقش محوری سعودی در مسائل مشترک بین المللی را ستایش کرد.

محمد بن سلمان وعمران خان
محمد بن سلمان وعمران خان


در این بیانیه مشترک، محمد بن سلمان و عمران خان بر حق تعیین سرنوشت مردم فلسطین تاکید کردند. دو طرف از تشکیل دولت فلسطین با پایتختی قدس شرقی در مرزهای 1967 حمایت کردند.
بیانیه مشترک سعودی و پاکستان ضمن تاکید بر حمایت از راه حل سیاسی در یمن، هدف‌قراردادن شهروندان و مناطق مسکونی پادشاهی عربی سعودی با حملات موشکی و پهپادی توسط شبه‌نظامیان حوثی را محکوم کرد.
بیانیه سعودی و پاکستان همچنین در قبال تهدید امنیت نفت و ثبات منابع انرژی جهانی ابراز نگرانی کرد.

استقبال محمد بن سلمان از عمران خان
استقبال محمد بن سلمان از عمران خان
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید