استقبال ولیعهد سعودی از نخست‌وزیر پاکستان در جده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عمران خان نخست وزیر پاکستان شامگاه جمعه، در سفری رسمی به پادشاهی عربی سعودی، وارد جده شد و توسط محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در فرودگاه بین المللی ملک عبدالعزیز مورد استقبال قرار گرفت.
در مراسم استقبال از خان و هیئت همراهمش، وزیر بازرگانی سعودی، سرپرست وزارت اطلاع‌رسانی، دکتر ماجد القصبی و تعدادی دیگر از مقامات حضور داشتند.


تعدادی از اعضای شورای وزیران پاکستان، از جمله وزیر امور خارجه شاه محمود قریشی، وزیر کشور شیخ رشید احمد، علاوه بر مشاور نخست وزیر در امور خاورمیانه شیخ طاهر اشرفی از اعضای هیئت همراه نخست وزیر این کشور در سفر به ریاض هستند.
براساس بیانیه وزارت امور خارجه پاکستان، گفتگوهای رهبران دو کشور شامل کلیه جنبه‌های همکاری دو جانبه از جمله اقتصاد، تجارت، سرمایه گذاری، انرژی و فرصت های شغلی برای نیروی کار پاکستانی خواهد بود. دو طرف همچنین در مورد مسائل منطقه‌ای و بین المللی و منافع مشترک بحث و تبادل نظر خواهند کرد.
پیش بینی می شود در این سفر تعدادی از توافق‌نامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های دوجانبه بین دو کشور به امضا برسد.

محمد بن سلمان وعمران خان
محمد بن سلمان وعمران خان


بیانیه وزارت امور خارجه پاکستان اضافه کرد که نخست وزیر خان در سفر خود به پادشاهی عربی سعودی با دکتر یوسف العثیمین دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، دکتر محمد العیسی دبیر کل اتحادیه جهانی مسلمانان، ائمه جماعت حرمین شریفین و همچنین با جامعه پاکستانی‌های مقیم جده دیدار خواهد کرد.
در این بیانیه آمده است که پاکستان و سعودی از روابط برادرانه و تاریخی ریشه دار و طولانی مدت برخوردار هستند که مشخصه آنها ایمان و تاریخ مشترک و حمایت متقابل است و مردم پاکستان نهایت احترام را به خادم حرمین شریفین قائل هستند.
بیانیه وزارت امور خارجه پاکستان افزود که سعودی میزبان بیش از دو میلیون پاکستانی است که در پیشرفت و شکوفایی هر دو کشور سهیم هستند.
گفتنی است روابط دو طرف به آوریل 1940 برمی گردد، یعنی هفت سال قبل از استقلال پاکستان از تاج بریتانیا. پس از استقلال آن در 1947 همکاری و دوستی بین اسلام آباد و ریاض تا جایی پیش رفت که دو کشور نزدیکترین متحدان مسلمان به شمار می‌روند.
دو کشور علاوه بر تلاشهایشان برای صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی، متعهد به ادامه مبارزه با افراط‌گرایی و مبارزه با تروریسم همکاری وثیق دارند.

پادشاهی عربی نیز به توسعه و شکوفایی پاکستان علاقه‌مند است و در این راستا صندوق توسعه سعودی کمک‌های عمرانی بسیاری به اسلام آباد ارائه کرده است.
گفتنی است سعودی اولین ایستگاه عمران خان نخست وزیر پاکستان پس از پیروزی وی در انتخابات پارلمانی 2018 بود. او همچنین در سال 2019 چهار بار به ریاض سفر کرد که نشان‌دهنده علاقه‌اش به تقویت روابط با پادشاهی عربی سعودی و رهبری این کشور است.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید