منابع العربیه: شرط موفقیت مذاکرات تهران و رياض تغییر رفتار جمهوری اسلامی است

وزارت خارجه سعودی: هنوز برای رسیدن به نتیجه‌گیری قطعی خیلی زود است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پس از انتشار گزارش‌های ضد و نقیض درباره مذاکرات ایران و سعودی در بغداد، یک منبع آگاه ضمن تایید این مذاکرات غیرمستقیم، به «العربیه.نت» گفت: «طرف سعودی تاکید کرده شرط موفقیت مذاکرات تهران و رياض تغییر رفتار جمهوری اسلامی است».
ساعاتی پس از این اظهارات، رائد قرملی، مدیر اداره برنامه‌ریزی سیاست‌ها در وزارت خارجه سعودی، بعد از ظهر جمعه ۱۷ اردیبهشت به خبرگزاری «رویترز» گفت این مذاکرات به هدف « کاهش تنش‌ها در منطقه» صورت گرفته و ریاض خواهان مشاهده «اقدامات قابل تایید» از سوی تهران است.
قرملی در این اظهارات که اولین واکنش رسمی سعودی به وجود مذاکرات تهران و ریاض است، افزود: «ما امیدواریم که این مذاکرات موفقیت‌آمیز باشد، اما هنوز برای رسیدن به نتیجه‌گیری قطعی خیلی زود است.»
با این حال، منبع آگاه به روند مذاکرات به «العربیه.نت» گفت «دو طرف مذاکره بسیار جدی هستند و خواهان تسریع روند مذاکرات برای رسیدن به راهکارهای حل اختلافات به نفع دو کشور و کل منطقه هستند اما شرط طرف سعودی تغییر کلی رفتار جمهوری اسلامی است».
یک دیپلمات خلیجی سابق نیز به «العربیه.نت» گفت: «پس از اظهارات ولیعهد سعودی محمد بن سلمان اکنون توپ در زمین ایران است که باید انتخاب کند آیا می‌خواهد کشوری باشد که به ثبات منطقه کمک می‌کند، یا مانند کره شمالی کشوری منزوی باشد».
این دیپلمات سابق افزود: «تصور ایران مبنی بر اینکه به تنهایی بر حق است و همه کشورهای منتقد سیاست‌هایش اشتباه می‌کنند، منطقی نیست. مشکلات ایران تنها محدود به تنش با کشورهای خلیج نیست بلکه این رژیم با چندین کشور عربی، آسیایی، آفریقایی و اروپایی و غیره هم درگیر است».
گفتنی است شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی، درباره روابط با ایران و چالش‌های آن، در گفتگوی تلویزیونی خود در 28 آوریل 2021، که هم‌زمان از شبکه «العربیه» و شبکه‌های مهم دیگر پخش شد، با اشاره به چالش روابط تهران و ریاض، درباره بازگشت این روابط ابراز امیداوری کرد اما در عین حال تاکید کرد که مشکل این روابط رفتار رژیم تهران است.


شاهزاده محمد بن سلمان در اظهارتش گفت: «ايران كشورى همسايه است. ما می‌خواهیم روابط خوب و فوق‌العاده‌ای با ايران داشته باشیم. نمی‌خواهيم ایران در وضعيتی دشوار به سر ببرد، بلكه برعكس می‌خواهيم ايران شكوفا و رو به رشد باشد و در آنجا منافعى داشته باشيم و آنها هم منافعى در پادشاهى عربى سعودى داشته باشند تا توسعه و شكوفايى منطقه و جهان را در پی داشته باشد. مشکل ما به رفتار منفى ايران است مانند برنامه هسته‌ای یا حمایت از شبه‌نظامیان قانون‌شکن در برخی کشورهای منطقه و همچنین برنامه موشک‌های بالستیک.»
ولی‌عهد سعودی افزود: «با همکاری شرکایمان در منطقه و جهان می‌کوشیم راه‌حل‌هایی برای این مشکلات پیدا کنیم و امیدواریم آنها را پشت سر بگذاریم و روابط خوب و مثبتی داشته باشیم که همه از آن منتفع شوند.»
محمد بن سلمان همچنین درباره حمایت جمهوری اسلامی از شبه‌نظامیان حوثی در یمن گفت: «کودتای حوثی‌ها علیه دولت قانونی یمن نامشروع است. وجود هرگونه گروه‌ شبه‌نظامی مسلح در مرزهای سعودی را نمی‌پذیریم. حوثی‌ها رابط محکمی با رژیم ایران دارند.»
با این حال، وزارت امور خارجه ایران با استقبال از اظهارات اخیر ولی‌عهد سعودی درباره مناسبات ریاض و تهران گفت، دو کشور مهم منطقه و جهان اسلام می‌توانند اختلافات را پشت سر بگذارند.
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، شامگاه پنجشنبه 29 آوریل 2021، در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات اخیر ولی‌عهد سعودی در خصوص مناسبات این کشور با ایران، اظهار داشت: «با دیدگاه‌های سازنده و روش گفت‌وگو محور، این دو کشور مهم منطقه و جهان اسلام می توانند با پشت سر گذاشتن اختلافات، وارد فصل تازه ای از تعامل و همکاری برای نیل به صلح و ثبات و توسعه منطقه‌ای شوند».

شبه‌نظامیان حوثی در صنعا (آرشیوی)
شبه‌نظامیان حوثی در صنعا (آرشیوی)


با این حال، منابع «العربیه.نت» می‌گویند که شرط موفقیت این مذاکرات تغییر رفتار ایران در یمن و سایر کشورهای منطقه مخصوصا عراق است چرا که وجود گروه‌های نیابتی و شبه‌نظامیان مسلح وابسته به جمهوری اسلامی در مرزهای شمالی و جنوبی پادشاهی عربی سعودی و ادامه هدف‌ قرار دادن غیرنظامیان، تاسیسات نفتی و اقتصادی، فرودگاه‌ها و مناطق مسکونی «تهدیدی برای امنیت ملی» این کشور به شمار می‌رود و تنها مساله اختلاف نظر نیست.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید