ویدیو؛ چرا سعودی در مراسم استقبال رسمی از فرش بنفش استفاده می‌کند؟

رنگ بنفش برگرفته از طبیعت سرزمین سعودی و یکی از عناصر فرهنگی این کشور است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پادشاهی عربی سعودی رنگ بنفش را بعنوان رنگ فرش‌ مراسم استقبال و پذیرایی از میهمانان رسمی این کشور، از جمله روسای جمهوری، نخست وزیران، سفرا و نمایندگان کشورهای برادر و دوست انتخاب کرده است.

رنگ «بنفش» فرش‌های استقبال سعودی با رنگ تپه‌ها، بیابان‌ها و فلات‌های این کشور به خصوص در بهار همگونی دارد.

در فصل بهار با رویش گیاهان و گل‌های طبیعی بهاری، مناطق گسترده‌ای از سرزمین پهناور سعودی با گل‌های اسطوخودوس، گل مینا و ریحان پوشیده می‌شود. این گل‌ها یک پوشش طبیعی با رنگ بنفش را تشکیل می‌دهند، لذا استقبال سعودی‌ها با رنگ بنفش از میهمانان، به معنای استقبال همه سرزمین پهناور سعودی از میهمانان خود است.

منظره‌ای از طبیعت بهاری در سعودی
منظره‌ای از طبیعت بهاری در سعودی

علاوه بر حضور برجسته رنگ بنفش در طبیعت سرزمین پهناور سعودی، این رنگ یکی از عناصر فرهنگی بارز این کشور نیز به شمار می‌رود چرا که در هنر جاجيم بافی سنتی از رنگ بنفش برای تزئین لبه‌ فرش‌های جدید استفاده می‌شود.

جاجيم بافی یکی از صنایع دستی اصیل در سعودی است که به صورت رسمی در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده است.

الگوی تزئین متمایز بوسیله رنگ بنفش در جاجيم در دو طرف فرش انجام می‌گیرد و نوعی زیبایی و جذابیت به این هنر ملی و باستانی می‌دهد.

فرش‌های مراسم پذیرایی سعودی با هویت جدید خود نشان دهنده روند تجدید، رشد و توسعه این کشور در راستای برنامه چشم انداز سعودی 2030 است که این برنامه به نوعی به ریشه‌های تاریخی، هویت و تمدن اهمیت داده و از مفاهیم فرهنگی این سرزمین تجلیل کرده است.

رنگ بنفش به عنوان یک بخش مهم که هم در طبیعت سرزمین سعودی و هم در هنر سنتی حضور دارد، در واقع منعکس کننده سخاوت، بخشندگی و مهمان‌نوازی در این سرزمین است.

ابتکار عمل تغییر فرش‌های مراسم پذیرایی از رنگ قرمز به بنفش با همکاری مشترک وزارت فرهنگ و اداره پروتکل‌های سلطنتی انجام شد. این ابتکار عمل در امتداد بسیاری از طرح‌ها و ابتکارات ملی جدید که به فرهنگ، هویت و تاریخ سعودی ارج می‌نهد، صورت گرفته است.

طرح‌های ملی جدید از قبیل تشویق سازمان‌های دولتی برای حفظ آثار هنرهای ملی، صنایع دستی، مرمت و بازسازی اماکن تاریخی، بازسازی بناهایی که عنوان میراث معماری تاریخی را دارند و همچنین سایر پروژه‌های تمدنی که بر اساس محصولات فرهنگی برگرفته از میراث ملی باستان ساخته شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید