حوثی‌ها طرح سازمان ملل و آمریکا برای پایان دادن به بحران یمن را رد می‌کنند

شورای امنیت در 12 ماه می، نشستی درباره یمن برگزار می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد عبدالسلام، سخنگوی رسمی شبه‌نظامیان حوثی و رئیس هیئت مذاکره‌کننده این گروه، روز سه‌شنبه 14 اردیبهشت، فاش کرد که رایزنی‌های این گروه در مسقط با مارتین گریفیتس نماینده ویژه سازمان ملل و تیم لندرکینگ، نماینده ویژه آمریکا با هدف دستیابی به توافق جامع برای پایان دادن به بحران یمن، بدون نتیجه متوقف شده است.

سخنگوی حوثی‌ها شامگاه دوشنبه در توییتی در صفحه توئیتر خود، اظهار داشت که واسطه‌های سازمان ملل و ایالات متحده درباره جزئیات جنگ سخن می‌گویند و از گفتگو درباره مسائل کلی یمن از قبیل «محاصره» طفره می‌روند.

اظهارات سخنگوی حوثی‌ها نشانه دیگری از عدم پذیرش طرح جدید آمریکا و سازمان از سوی این گروه تروریستی مورد حمایت ایران و اصرار آنها بر ادامه حملات نظامی ناکام برای کنترل شهر مآرب است.

سخنگوی حوثی‌ها ادعا کرد که پیشنهاد آمریکا و سازمان ملل برای پایان دادن به بحران یمن مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه دستیابی به صلح را سخت تر و زمان جنگ را طولانی‌تر می‌کند.

پیشنهاد سازمان ملل متحد که از حمایت ایالات متحده آمریکا، جامعه بین‌المللی و کشورهای عربی برخوردار است، خواستار متوقف شدن حملات حوثی‌ها به مارب شده است. این پیشنهاد در ازای متوقف شدن حملات حوثی‌ها، اقداماتی را برای کاهش محدودیت‌های کشتی‌های سوختی که به بندرهای حدیده و فرودگاه بین‌المللی صنعا می‌روند، در نظر گرفته است.

طبق گزارش سایت «آینده یمن»، طرح پیشنهادی سازمان ملل، پرداخت حقوق کارمندان و از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی را به برقراری آتش‌بس جامع و انتقال به مرحله مذاکرات گسترده‌تر برای تقسیم قدرت در یمن ربط داده است.

سخنگوی حوثی افزود: «هرگونه فعالیت جدید از شورای امنیت قابل تأیید این گروه نیست مگر در مواردی که به گفته او منافع یمن (منافع حوثی‌ها) را تأمین کند».

قرار است شورای امنیت سازمان ملل در 12 ماه می، نشستی درباره یمن برگزار کند. شورای امنیت در این نشست گزارش‌های نماینده ویژه سازمان ملل و نماینده جدید آمریکا در یمن را مبنای صدور قطعنامه خود قرار خواهد داد.

سخنگوی حوثی‌ها در مسقط، با ابراز نارضایتی این گروه از هر تصمیم بین‌المللی جدید که منافع آنها را در نظر نگیرد، گفت: «مردم یمن علاقه‌ای به کسانی که به حق آنها برای امنیت‌، صلح قائل نیستند، ندارند»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید