آیا خاورمیانه در آستانهٔ جنگ اتمی ایران و اسرائیل قرار دارد؟

مجله مجارستانی: ایران از خلأ خروج نیروهای آمریکایی برای توسعه‌طلبی استفاده کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مجله «مَندینِر» نزدیک به حزب حاکم مجارستان در مقاله‌ای نسبت به احتمال وقوع جنگ اتمی در خاورمیانه بین ایران و اسرائیل با توجه به افزایش هدف قرار دادن تاسیسات هسته‌ای در دو کشور، هشدار داد.
به نوشته مندینر، ایران در سال‌های اخیر با استفاده از خلأ به‌ وجود آمده ناشی از خروج نیروهای آمریکایی از عراق و سوریه در دوره اوباما، با تکیه بر جمعیت شیعیان محلی حوزه نفوذ خود را در منطقه‌ای از خاورمیانه که هلال شیعه نامیده می‌شود گسترش داده است.

این مجله در مقاله‌ای تحلیلی با تکیه بر تحلیل «هلال شیعی و بحران خاورمیانه» ارائه‌شده توسط نظریه‌پرداز ایرانی-آمریکایی دکتر رضا پرچی‌زاده، به بررسی سیاست توسعه‌طلبی جمهوری اسلامی در خاورمیانه و استفادهٔ این رژیم از سوریه بعنوان میدان مخاصمه با اسرائیل پرداخته است.

در این مقاله آمده است که حکومت ایران چندین دهه است که سیاست بر هم زدن ثبات خاورمیانه را دنبال می‌کند، و از حزب‌الله در لبنان، جهاد اسلامی در غزه، و حوثی‌های شورشی در یمن حمایت می‌کند تا مخالفان اصلی خود یعنی اسرائیل و پادشاهی عربی سعودی را تحت فشار قرار ‌دهد.

مندنیز همچنین نوشته با در نظر گرفتن حملات فزایندهٔ دو طرف به تاسیسات هسته‌ای یکدیگر نتیجه گرفته احتمال جنگ اتمی در خاورمیانه بعید نیست.
در همین راستا، جمهوری اسلامی با بهره‌برداری از جنگ داخلی سوریه خودش را به مرزهای اسرائیل نزدیک‌تر کرده و مدام آن کشور را مورد تهدید قرار می‌دهد. طی یک دهه جنگ در سوریه، جمهوری اسلامی از طریق مرز جولان چندین مرتبه اسرائیل را هدف قرار داده است. در تمام این مدت اسرائیل حضور نظامی ایران در سوریه را تهدیدی علیه خود تلقی کرده، بطوری که آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع وقت اسرائیل، در بهار سال 2018 به حکومت اسد اخطار داد «ایرانی‌ها را بیرون کنید» زیرا آنها منافع سوریه را نمایندگی نمی‌کنند و فقط «مشکلات و ویرانی به بار می‌آورند.»

اسرائیل مواضع سپاه قدس ایران در سوریه را بارها بمباران کرد
اسرائیل مواضع سپاه قدس ایران در سوریه را بارها بمباران کرد


به گفته مندینر، اسرائیل 200 مرتبه بین سال‌های 2017 تا 2018 و فقط 50 بار در سال گذشته اهداف نظامی ایرانی یا نزدیک به رژیم ایران را در سوریه بمباران کرده است. بخشی از این بمباران‌ها دمشق و حومهٔ آن را هدف قرار داده، که امری طبیعی است، زیرا منابع اطلاعاتی منطقه می‌گویند نیروهای نخبه سپاه قدس ایران و تروریست‌ها و شبه‌نظامیان تحت حمایت آنها در مجموعه‌ای گسترده از تأسیسات زیرزمینی در حومه جنوبی دمشق حضور سنگین دارند.
ایران حضور نظامی خود در سوریه را انکار نمی‌کند و در سال 2018 حتی اطلاعات رسمی منتشر کرد مبنی بر اینکه طی هفت سال گذشته 2100 سرباز در سوریه از دست داده است.

علاوه بر این سربازان، چندین نفر از افسران ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران نیز در سوریه کشته شده‌اند. بعنوان مثال، حکومت ایران اسرائیل را عامل کشته شدن سرتیپ حسن شاطری در مسیر دمشق-بیروت در سال 2012 می‌داند.

در روزهای اخیر، شماری از کارشناسان این ادعا را نیز زیر سوال برده‌اند که سرتیپ محمد حجازی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، در اثر سکته قلبی درگذشته. آنها معتقدند رژیم ایران برای لاپوشانی کشته شدن وی حین ماموریتی در سوریه یا لبنان به حربهٔ سکته متوسل شده است.
اخیرا موشکی از سوریه به سوی جنوب اسرائیل پرتاب شد، و در نزدیکی محل تاسیسات هسته‌ای مشهور «دیمونا» سقوط کرد، بطوری که آژیرهای خطر دیمونا به صدا درآمدند. این امر تأمل‌برانگیز است که چطور «گنبد آهنین» اسرائیل نتوانست موشک را متوقف کند. موضع رسمی ارتش اسرائیل در این باره این بود که موشک در صحرای نقب سقوط کرده و آسیبی به تاسیسات هسته‌ای وارد نیاورده است. با این وجود، در واکنش به این حمله موشکی، اسرائیل حملات هوایی گسترده‌ای علیه اهداف نظامی در سرتاسر سوریه صورت داد.
مندینر سپس ذکر می‌کند که بسیاری بر این باورند که حکومت ایران پشت سر حادثه دیموناست، چرا که مقامات ایرانی سوگند خورده بودند انتقام خرابکاری در نیروگاه هسته‌ای نطنز – که اسرائیل را مقصرِ آن می‌دانند – را بگیرند.

این مقاله در پایان نتیجه می‌گیرد که اگر الگوی حملات پیاپیِ دو کشور به تاسیسات هسته‌ای یکدیگر گسترده شود و اوج بگیرد، این احتمال وجود دارد که ایران و اسرائیل وارد برخورد اتمی شده و خاورمیانه را به جنگ هسته‌ای بکشانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید