پولشویی شبکه‌های‎ وابسته به ایران و حزب الله از طریق قمارخانه‌های کانادا

یک افسر کانادایی در گفتگو با «العربیه» از پولشویی ایران و حزب الله خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک افسر عالی‌رتبه کانادایی، شامگاه یکشنبه 12 اردیبهشت، به «العربیه» گفت، دولت فدرال کانادا کمیته‌ای را برای تحقیق در مورد عملیات پولشویی شبکه‌های وابسته به رژیم ایران و حزب الله لبنان که از طریق قمارخانه‌های «ونکوور» و قاچاق مواد مخدر انجام می‌شود، تشکیل داده است.

این کمیته تحقیقاتی کانادایی بخشی از تحقیقات خود را که در ماه مارس گذشته انجام داده بود، در اختیار کانال تلویزیونی «العربیه» قرار داده است. در این گزارش یک افسر عالی‌رتبه سابق کانادایی، روند پولشویی شبکه وابسته به رژیم ایران و حزب الله لبنان که از طریق قمارخانه‌های ونکوور و فروش مواد مخدر انجام می‌گیرد را فاش کرد.

حزب الله لبنان
حزب الله لبنان

کالوین چروستی، افسر سابق پلیس سوارکاری سلطنتی کانادا، گفت که پلیس این کشور از طریق ضبط مکالمات تلفنی میان اعضای شبکه‌های وابسته به رژیم ایران و شبکه حزب‌ الله لبنان، ارتباط آنها را با شبکه‌های چینی که در تجارت غیرقانونی در کانادا فعال هستند، کشف کرد.

این افسر عالی رتبه کانادایی گفت: «اگر تماس‌هایی که ضبط کرده‌ایم را بررسی کنیم، خواهیم دید که برخی از تماس‌ها از طرف یک شخص ایرانی که به طور رسمی با حزب الله لبنان در ارتباط است، برقرار می‌شود همچنین در این تحقیقات دریافتیم که روند پولشویی از طریق شبکه‌های وابسته به رژیم ایران و حزب الله لبنان از یک سو و باندهای چینی و شبکه‎های آنها از سوی دیگر انجام می‌شود».

پلیس سوارکاران سلطنتی
پلیس سوارکاران سلطنتی

او افزود: «من شاهد گسترش فعالیت این گروه‌های بزهکار و جنایتکار بودم. این شبکه‌ها با یکدیگر همکاری بسیار نزدیک داشته و نوعی همگرایی بین آنها وجود دارد».

در همین حال، کریس الکساندر، وزیر سابق مهاجرت کانادا گفت: «تحقیقات در مورد این موارد یک موضوع خطرناک و پیچیده است، اما مقامات کانادایی در تلاشند تا به پرونده این شبکه‌ها رسیدگی کنند».

او گفت: «تعامل یا برخورد با شبکه‌های وابسته به ایران امری دشوار و بسیار پیچیده است».

گفتنی است که دولت فدرال کانادا در سال 2002 حزب الله لبنان را در لیست گروههای تروریستی قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید