نگرانی جهانی از رخنه مزدوران از داخل لیبی به کشورهای همسایه

20 هزار ستیزه‌جوی اجاره‌ای خارجی در لیبی حضور دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «آسوشیتد پرس» روز جمعه 30 آوریل 2021 گزارش کرد شمار مزدوران و نیروهای خارجی در خاک لیبی بیش از 20 هزار نفر است که در میان آن‌ها 13 هزار سوری حضور دارند.

این گزارش پس از اولین نشست پنجشنبه 29 آوریل برای بررسی خطر انتشار مزدوران لیبی در کشورهای منطقه مطرح شد؛ نشستی که پس از رخدادها در چاد کشور همسایه که به کشته شدن ادریس دیبی اتنو، رئیس جمهوری این کشور انجامید، برگزار شد.

در همین رابطه یک دیپلمات که خواهان عدم افشای نامش شد، تاکید کرد که برخی از کشورها نسبت به خطر حل مشکل مزدوران لیبی از طریق خلق دیگر مشکلات در کشورهای همسایه هشدار داده‌اند.

دو منبع دیپلماتیک نیز تاکید کردند که 15 عضو شورای امنیت، خروج مزدوران و پیکارجویان خارجی از لیبی را مستقیما با رویدادهای چاد مربوط دانسته‌اند.

یکی از این دو منبع افزود: «با توجه به این پیوند مستقیم، وضعیت درروزها و هفته‌های آینده عوض خواهد شد. با توجه به آنچه که در چاد رخ داد، نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت.»

دومین منبع دیپلماتیک نیز تاکید کرد که مشارکت کنندگان در این نشست «در مورد وجود چنین ارتباط مستقیمی اتفاق نظر داشتند و بر ضرورت دست زدن به اقدام، تاکید کردند.»

به گفته دیپلمات‌ها، اتفاق نظری در سازمان ملل در مورد بررسی نیاز به عقب‌نشینی هماهنگ و اجرای إصلاحات در نوار برخوردار از امنیت در لیبی، آغاز روند ادغام پیکارجویان پیشین و نیاز به پیگیری این روند وجود دارد.

پرونده مزدوران و نیروهای خارجی در لیبی در کنار موضوع یکپارچه سازی نیروهای امنیتی یکی از دشوارترین گره‌های موجود در برابر حاکمیت جدید در لیبی است.

توافق آتش‌بس به دست آمده در اکتبر سال گذشته میان طرف‌های لیبیایی زیر نظر سازمان ملل بر ضرورت عقب نشینی نیروهای خارجی و مزدوران تا ماه ژانویه تاکید دارد اما این تاریخ منقضی گردید بدون این که هیچ راه حلی به دست آید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size