اسرائیل: توافق «بد» با ایران منطقه را به سوی جنگ سوق می‌دهد

وزیر اطلاعات اسرائیل: جنگنده‌های ما به ایران می‌رسند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایلی کوهن، وزیر اطلاعات اسرائیل، روز پنجشنبه 29 آوریل در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «رویترز» گفت، یک توافق «بد» با ایران ممکن است منطقه را به سوی جنگ سوق دهد.

کوهن افزود: «هواپیماهای جنگی ما توان رسیدن به ایران را دارند. توافق بد با ایران می‌تواند منطقه را به جنگ بکشد. به ایران اجازه دسترسی به سلاح هسته‌ای و بی‌ثبات کردن منطقه را نمی‌دهیم.».

غنی‌سازی اورانیوم و فعالیت موشکی

وزیر اطلاعات اسرائیل همچنین گفت: «قدرت‌های جهانی علاوه بر منع ایران از غنی‌سازی اورانیوم و تولید موشک‌های بالستیک، باید از تأمین مالی گروه‌های شبه‌نظامی توسط تهران جلوگیری کنند».

در همین حال سفیر اسرائیل در آمریکا نیز در یک برنامه تلویزیونی گفت که واشینگتن تل‌آویو را در جریان روند مذاکرات قرار داده و پیش‌بینی می‌شود در هفته‌های آینده توافق جدیدی حاصل شود.

آردان گفت که کشورش با آمریکا درباره تحریم‌هایی که واشینگتن قصد برداشتن آنها از روی تهران را دارد، اختلاف نظر دارد و به گفته او بازگشتن به توافق هسته‌ای «بد» یک «اشتباه» است.

نشست وين 27 أوريل 2021
نشست وين 27 أوريل 2021

با این حال، خبرنگار «العربیه» هم از محل برگزاری نشست وین گزارش کرد طرف‌های اروپایی و آمریکایی به دلیل وجود اختلاف نظرهای گسترده، اظهار نظرهای مثبتی درباره گفتگوهای وین مطرح نمی‌کنند.

دیپلمات‌های آلمان، فرانسه و بریتانیا پیش از شروع دور جدید مذاکرات اعلام کرده بودند که «پیشرفت‌هایی در مذاکره با ایران صورت گرفته اما هنوز راه زیادی تا رسیدن به توافق باقی مانده است.»

دور جدید گفتگوهای هسته‌ای روز سه‌شنبه 27 آوریل 2021 آغاز شد و در سه کارگروه حقوقی، فنی و پیگیری ترتیبات بازگشت ایران و آمریکا به برجام تشکیل شده با حضور نماینده ایالات متحده در وین ادامه یافت.

در حالی که مذاکرات غیر مستقیم بین تهران و واشینگتن در وین برای احیای توافق هسته‌ای و بازگشت ایالات متحده به آن، در جریان است، مایک پمپئو انتقادات زیادی را به سیاست دولت جو بایدن در قبال ایران وارد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید